Kupujesz nowy dysk do komputera użytku domowego i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę? Podstawowym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, jest to, jaki typ dysku wybrać – SSD czy HDD? Oba typy mają to samo przeznaczenie – przechowywać pamięć masową. W czym więc tkwią różnice? Podpowiadamy.

Dyski HDD

Dysk HDD to stara, doskonale wszystkim znana konstrukcja oparta na fizycznym mechanizmie talerzowym. Zapisywanie danych odbywa się za pomocą głowicy na wirującym talerzu. Klasyczne dyski talerzowe stosowane w większości komputerów charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do pojemności. Za niewielkie pieniądze jesteśmy w stanie kupić ogromne magazyny danych liczące np. 3 TB pojemności. Niska cena względem dużej pojemności to największa i w zasadzie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Przestarzały dysk twardy ma jednak swoje wady. Są niestety niezbyt wydajne. Ich prędkości obrotowe to odpowiednio 5400 lub 7200 rpm.  Skutkuje to długim czasem uruchamiania systemu, programów, instalacji gier czy ich wczytywania. Nie są również zbytnio wytrzymałe na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Szybka zmiana temperatur, wstrząsy, upadki, uderzenia. Każdy z tych czynników potrafi skutecznie uśmiercić dysk HDD. Na jego wybór warto zdecydować się w przypadku, gdy prędkość nie jest dla nas tak znacząca, a zależy nam głównie na jak największej pojemności w niskiej cenie. Taki dysk znajdzie zastosowanie np. jako „elektroniczny album” na zdjęcia, filmy itd, W komputerze najlepiej nie stosować dysku HDD jako jedyny, główny magazyn danych. Używanie takiego komputera bywa czasami mocno uciążliwe.

Dyski SSD

Dysk SSD to świeże rozwiązanie w temacie nośników danych. Są to pamięci masowe oparte nie fizycznych mechanizmach jak w przypadku dysków HDD, lecz na półprzewodnikowych pamięciach typu flash. Dysk SSD posiada nie tak skomplikowaną budowę, jak mogłoby się wydawać. Głównymi elementami budowy dysku są kości pamięci flash. Ich praca jest zarządzana przez kontroler, który współpracuje z pamięcią podręczną dysku. Półprzewodnikowe nośniki danych mają wiele dużych zalet. Jedną z największych jest zdecydowanie wysoka wydajność. Prędkości odczytu czy zapisu zdecydowanie przewyższają te, które występują w dyskach twardych HDD, a w dyskach m2 te parametry kompletnie miażdżą jakąkolwiek konkurencję. Takie właściwości pozwalają na niezwykle wygodne użytkowanie systemu operacyjnego, szybkie uruchamianie programów, instalowanie gier oraz ich wczytywanie. Ważnym parametrem dysków SSD jest ich mała wrażliwość na wstrząsy czy upadki. W przeciwieństwie do dysków HDD, dyski półprzewodnikowe nie posiadają w swoim wnętrzu żadnych ruchomych elementów, które mogą ulec uszkodzeniu. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest niskie zużycie energii, znacznie niższe niż w „twardzielach”. Idealnie sprawdzi się to w urządzeniach mobilnych typu laptopy. SSD cechuje się cichą, właściwie bezdźwięczną pracą. Powoduje to brak wirujących talerzy, przeskakującego ramienia zakończonego głowicą jak w HDD. Zastępują to wyżej opisane układy scalone.

Dysk wewnętrzny czy zewnętrzny?

Kiedy szukamy dysku tylko i wyłącznie do korzystania na jednym komputerze, to lepszym rozwiązaniem będzie dysk wewnętrzny, pod warunkiem, że nasz komputer ma wolne miejsce na dodatkowy dysk. Sytuacja komplikuje się w przypadku laptopów. W nich zazwyczaj znajduje się tylko jedno miejsce przygotowane do montażu dysku. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wymiana napędu CD na kieszeń z dodatkowym dyskiem. Wtedy jednak rezygnujemy z funkcjonalności napędu CD. Jeżeli zależy nam na zachowaniu napędu optycznego to najlepszym rozwiązaniem będzie dysk zewnętrzny.

Postaw na wydajność i ekonomię

Zdecydowanie nie warto postawić na dysk HDD jako główny i jedyny dysk w komputerze. Niewystarczająca wydajność może zafundować nam sporo nerwów. Najlepszym zastosowaniem jest wybór dysku półprzewodnikowego SSD. Są to dyski, które możemy opisywać w samych superlatywach, jednak ich największą wadą jest cena. W danym budżecie dostaniemy często dysk o kilkukrotnie mniejszej pojemności niż w mechanicznym odpowiedniku z tego samego przedziału cenowego. Najlepszym pod względem wydajnościowo-ekonomicznym będzie zastosowanie mniejszego dyski SSD na system operacyjny, a większego dysku HDD jako magazyn plików. W sytuacjach, kiedy możemy zastosować jedynie jeden dysk, to nasz wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Kiedy cena nie gra roli, wybierzmy dysk SSD, szczególnie dysk m2 i cieszmy się szybkością działania bez kompromisów. Jeśli potrzebujemy wielkiego magazynu danych w niskiej cenie, postawmy na dysk HDD. Gdy nasze urządzenie nie posiada możliwości montażu dodatkowego dysku, zdecydujmy się na dysk zewnętrzny. Po więcej porad warto odwiedzić poradnik komputery i tablety Media Expert.