Telewizor telewizorowi nierówny. Choć na każdym obejrzysz ulubiony film, tylko część odbiorników pozwoli Ci odczuć pełnię komfortu podziwiania obrazu. Doskonały kontrast, głębia ostrości, wyraźne barwy i odpowiedni rozmiar – to jest to. Kinomaniaku, koniecznie sprawdź, jaki telewizor wybrać!

Odświeżanie i poprawa obrazu – co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby o technologiach i opcjach, które stosowane są w nowoczesnych telewizorach, a które walnie przyczyniają się do poprawy komfortu oglądania obrazów wyświetlanych na urządzeniu domowym.

Odświeżanie ekranu oznacza pobudzanie do świecenia pikseli ekranu, które po upływie milisekund gasną. Wartość wraża się w Hertzach. Nie trudno się domyślić, że im większa wartość, tym lepszej jakości obraz – niezachwiany, nieprzerwany, wyrazisty. Standardowa wartość tego parametru to 100 Hz. Umożliwia ona komfortowe oglądanie obrazów wyświetlanych na telewizorze. Jeśli jednak czujesz się koneserem i lubisz dostrzegać w obrazie więcej, delektować się nim niczym dobrym winem, możesz wybrać telewizor o wartości Hertzów równej 200 czy 300, a nawet 600!

Czym zaś jest opcja poprawy obrazu? To funkcja wpływająca na polepszenie obrazu odbieranego podczas transmisji sportowych, programów telewizyjnych oraz filmów. Przysługuje się także miłośnikom gier wideo, ponieważ niweluje efekt smużenia ekranu. Polega na cyfrowym przetwarzaniu obrazu, które zapobiega bądź redukuje rozmycia, wpływa na płynność ruchu oraz zwiększa wyrazistość szczegółów. W zależności od producenta przybiera różne nazwy: Active Motion & Resolution, Perfect Motion Rate, Active Motion itd.

Najlepszy telewizor dla kinomaniaka

Wysoka jakość obrazu – na co jeszcze zwracać uwagę?

Wysoka jakość obrazu zależna jest nie tylko od odświeżania oraz funkcji poprawy obrazu. Na komfort oglądania ogromny wpływ mają m.in. kolory i zakres tonalny – HDR. Jeśli odbiornik telewizyjny umożliwia uzyskanie obrazu od wysokiej rozpiętości tonalnej, cechuje go technologia HDR. Obraz jest wyrazistszy, realistyczny, detaliczny.

Kolejny ważny czynnik dla wysokiej jakości obrazu to rodzaj matrycy. Poza standardową technologią LED do wyboru mamy dwie konkurencyjne: OLED i QLED. Ta pierwsza w miejscu klasycznych diod LED stosuje diody organiczne. Nie wymagają podświetlania, bo same imitują światło. Dzięki nim barwy wyświetlanego obrazu są dużo lepsze. Ponadto zmienia się wygląd telewizora – może być cieńszy, a przez to elegantszy, minimalistyczny.

Technologia QLED opiera się o zastosowanie kropek kwantowych w rozmiarach liczonych w nanometrach. Idealnie oświetlone kropki emitują światło charakteryzujące się czystą i wyrazistą barwą. Bez względu na kąt patrzenia na ekran, jakość obrazu jest doskonała. Na takich telewizorach świetnie ogląda się filmy, programy i transmisje w wieloosobowych grupach.

Najlepszy telewizor dla kinomaniaka

Telewizor plazmowy czy LCD?

Kiedyś popularne telewizory plazmowe ustąpiły miejsca nowocześniejszym i pozwalającym uzyskać wyższą jakość obrazu ekranom LCD. To określenie innego rodzaju matrycy. Odbiorniki dzielą się na kilka wariantów, m.in. wspomniane już matryce OLED i QLED. Co jednak ze zwykłą technologią LED?

Telewizor LCD LED ze świetlówkami to opcja klasyczna, wystarczająca przeciętnym odbiorcom, a także atrakcyjna cenowo. Odbiorniki są grubsze, a więc nieco cięższe i toporne. Odznaczają się mniejszym kontrastem kolorów. Nieco droższe i lepsze są telewizory LCD LED z diodami na brzegach ekranu. Pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, bo zużywają mniej energii. Jeśli w Twoim domu telewizor działa przez wiele godzin z rzędu – ten rodzaj sprawdzi się idealnie. Alternatywę dla poprzedników stanowi telewizor LCD LED z diodami za ekranem, dostosowany do potrzeb kinowych koneserów. Zapewniają obraz z doskonałym kontrastem.