Laptopy zdecydowanie zaczynają wypierać komputery stacjonarne. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, w końcu można używać ich w dowolnym miejscu na świecie, a mając dobrą baterię, dostęp do zasilania nie jest nam potrzebny przez przynajmniej kilka godzin. Jak wybrać najlepszy laptop dla siebie? Czym kierować się przy wyborze? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!

Oczekiwania wobec laptopa

W pierwszej kolejności należy obiektywnie stwierdzić, do czego laptop będzie używany. Mianowicie potrzebny jest nam do pracy, wyłącznie użytku domowego, grania w gry, czy może oglądania seriali. Uwzględniając ten aspekt, można stwierdzić, jakie wymagania sprzętowe będą dla nas niezbędne. Przykładowo miłośnik gier komputerowych będzie potrzebował lepszej karty graficznej, a fotograf matrycy, która odda rzeczywistość kolorów ze zdjęć. Niektóre osoby cenią sobie także niewielki rozmiar laptopa, którego bez trudu można włożyć do damskiej torebki bądź odwrotnie wolą większy ekran i klawiaturę. W dużej mierze to, jakie kupujący ma oczekiwania wobec laptopa, będzie miało wpływ na jego cenę. Im bardziej zależy nam na zaawansowanym sprzęcie, tym większy koszt będzie trzeba ponieść.

Parametry techniczne laptopa

Jednym z ważniejszych parametrów laptopa jest jego system operacyjny. Choć na rynku najczęściej dostępne są modele z kolejnymi wersjami Windows, to nie można pominąć stosunkowo nowego systemu Chrome OS przeznaczonego raczej dla osób, które jedynie korzystają z sieci przy pomocy przeglądarki Google i narzędzi z nią powiązanych. Kolejnym wartym uwagi system jest OS X dedykowany wyłącznie Macbook’om firmy Apple. Równie istotnym parametrem jest wytrzymałość baterii. Na jej jakość i pracę bez podłączania do prądu powinny zwrócić uwagą zwłaszcza osoby, które często podróżują i korzystają z laptopa. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia elementów takich jak:

  • Procesor. Obecnie jednym z lepszych jest Intel Core i5.
  • Pamięć RAM. Przynajmniej 4 GB.
  • Pojemność dysku. Przynajmniej 120 GB.
  • Łączność bezprzewodowa. Obsługująca Bluetooth oraz standardy 802.11 a/b/g.

5 porad, jak wybrać najlepszy laptop

Przede wszystkim poza określeniem oczekiwań wobec laptopa, warto ustalić również budżet, który ma zostać przeznaczony na zakup. Tym sposobem podczas poszukiwań wymarzonego sprzętu oferty go przekraczające nie będą nas kusić. Druga ważna rzecz dotyczy tego, że każdy chce mieć urządzenie nie tylko wydajne, ale również niezawodne. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wybierać znanych producentów sprzedających sprzęt o przynajmniej przeciętnych podzespołach. Trzeci aspekt związany jest z obrazem. Dobrej jakości pozwoli na miłe wieczory z ulubionym filmem lub serialem. Jeżeli z laptopa będzie korzystać więcej niż jedna osoba, to trzeba uwzględnić także jej potrzeby np.  duże klawisze dla seniora. Piąta i zarazem ostatnia rada nawiązuje do ceny. Przed zakupem dobrze jest porównać jej wysokość w różnych sklepach, ponieważ dość często mogą się różnić. Szczególnie, gdy uda nam się tracić na atrakcyjną promocję, czy wyprzedaż.

Więcej porad dotyczących wyboru laptopa znajdziesz na https://testoria.pl/rankingi/rankingi-komputery/jaki-laptop-do-3000-zl-wybrac-ranking-top-15-najlepszych-laptopow/