Nowoczesne projektory iluminacji GOBO – co trzeba o nich wiedzieć?

Projektory gobo w zależności od wybranego modelu posiadają różnorodne funkcje dodatkowe. Wiele z nich to urządzenia sterowane pilotem IR. Dużą popularnością cieszą się przy tym efekty podstawowe m.in. roto gobo, a więc obrotowe gobo. W tym przypadku logo obraca się. Takie rozwiązanie ma jedną podstawową zaletę – logotyp można wyświetlić również z boku, co prezentuje się bardzo efektownie np. przed wejściem do budynku. Ponadto niektóre projektory pozwalają na zmianę kolorystyki dzięki tarczy kolorów lub diod LED, co jest przydatne w przypadku gobo metalowych. Ciekawym rozwiązaniem jest również focus pozwalający na ustawienie lepszej ostrości.

Do dyspozycji są jednak i funkcje bardziej zaawansowane. Tak jest w przypadku możliwości dobrania modelu z nożami kadrującymi. Polega to na przycięciu krawędzi w taki sposób, aby widoczny był tylko wybrany fragment grafiki. Tak można wyciąć kształt prostokąta, poprzez oświetlenie tylko wybranego obszaru.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zasilanie bateryjne w przypadku nieco tańszych modeli projektorów. Umożliwia to zastosowanie urządzenia wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu elektrycznego. Projektor tego rodzaju można ze sobą zabrać w teren.

Budowa projektora gobo marki DERKSEN
Budowa projektora gobo marki DERKSEN

W praktyce okazuje się, że projektor gobo to urządzenie optymalne pod względem kosztów. Podczas dokonywania zakupu trzeba jednak wziąć pod uwagę koszt wykonania wzoru gobo na zamówienie. Najczęściej cena wykonania szklanego gobo nie przekracza kilkuset złotych. Więcej trzeba zapłacić za wzory bardziej zaawansowane. Z cenami projektorów i dodatków do nich można zapoznać się w np. w AMLED.pl, który jest wiodącym dostawcą projektorów w Polsce: https://amled.pl/projektory-gobo

Projektory gobo to z założenia urządzenia wytrzymałe i bezawaryjne. Na rynku najpopularniejsze są te produkcji marek DERKSEN i Proietta, które kosztują od 3 do 10 tysięcy złotych. Są one urządzeniami prostymi w obsłudze, które dają spektakularny efekt przyciągający uwagę przechodniów. Dodatkowo można skorzystać z funkcji takich jak focus, zoom czy roto gobo. Nic więc dziwnego w tym, że projektory GOBO stosowane są coraz częściej nie tylko w celach reklamowych, ale i w klubach, hotelach czy biurach. Spotkać je można w wielu polskich miastach.