Przed każdym sezonem należy przeprowadzić inspekcję kosiarki. Nieostre noże mogą przyczyniać się do znacznego pogorszenia wydajności sprzętu, a wygląd świeżo skoszonego trawnika może przyprawiać o ból głowy. Kiedy należy naostrzyć nóż w kosiarce, jak to zrobić oraz kiedy należy wymienić nóż na nowy?

Jak często należy ostrzyć nóż w kosiarce?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Tempo tępienia noży tnących zależne jest od wielu czynników, w tym częstotliwości koszenia, wielkości trawnika, a także rodzaju trawy. O ile pierwsze dwa aspekty są raczej zrozumiałe, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ może mieć rodzaj trawnika. W praktyce jednak, im twardsza i gęstsza trawa, tym bardziej tępić się będą noże i tym częściej będą wymagać naostrzenia. O tym, kiedy następuje konieczność naostrzenia lub wymiany ostrza w kosiarce mówi nam praca kosiarki (w przypadku elektrycznej sprzęt hałasuje, przy spalinowej zużywa więcej paliwa i jest mniej wydajny), a także wygląd skoszonego trawnika.

Duże znaczenie mają też różnego rodzaju przeszkody, na jakie może napotkać kosiarka. Przy regularnie koszonym „angielskim” trawniku nie ma zbyt dużego ryzyka natrafienia na kamień, łupinę orzecha czy inne utrudnienia. Kosząc bardziej dziki, zarośnięty ogród można natrafić na niebezpieczne przeszkody, które nie tylko stępią, ale często także uszkodzą ostrze. W takiej sytuacji zwykle konieczny jest zakup i montaż nowego. Na szczęście nie jest to duży koszt – nowy nóż do kosiarki NAC można kupić za około 50 złotych.

Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

Przed ostrzeniem noża, kosiarka powinna zostać wyłączona i odpowiednio ułożona. Nóż odkręca się używając klucza i odkręcając śrubę mocującą. Ostrze powinno być dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń – grudek błota, ścinek trawy i innych elementów. Jeśli na ostrzu pojawiła się rdza, należy usunąć ją z użyciem drucianej szczotki. Gdy rdzy jest dużo, a nóż sprawia wrażenie mocno wyeksploatowanego, należy wymienić go na nowy.

Osuszone ostrze należy naostrzyć jednostronnie, od strony wierzchniej. Ostrzy się przy użyciu ostrzałki lub szlifierki czy pilnika. Krawędź tnącą należy szlifować pod kątem 20-30 stopni, aż utworzy się szpic. Po naostrzeniu należy sprawdzić wyważenie noża – jeśli nałożony na otwór centralny nie przechyla się, można go z powrotem zamontować, ostrzoną krawędzią do góry.

Kiedy należy wymienić ostrze w kosiarce?

Często po wielokrotnym ostrzeniu nóż nie nadaje się już do dalszej pracy i przestaje być tak dokładny, jak do tej pory. Czasem pojawia się nadmiar rdzy, lub poważniejsze uszkodzenia związane z natrafieniem na twardą przeszkodę. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana noża do kosiarki na nowy.