Oświetlenie ogrodu pozwala na swobodne poruszanie się po nim po zmroku oraz nadaje bajkowego klimatu. Dobrze umieszczone lampy ogrodowe doskonale rozświetlają całą przestrzeń, dzięki temu można spędzać czas w przemiłej i komfortowej atmosferze. Na dobrym oświetleniu ogrodowym zyskują również zwierzęta domowe oraz dzieci, które mogą bawić się do późnych godzin na świeżym powietrzu.

Oświetlenie w ogrodzie głównie składa się z lamp stojących oraz kinkietów umieszczonych na ścianach budynków lub altanek. Za pomocą lamp ogrodowych ustawionych przy ścieżkach uzyskamy idealne podświetlenie wybranych roślin, fontann, oczek wodny lub innych elementów architektonicznych. Dobrze oświetlony ogród nocą wydaje się być bardziej tajemniczy, odpowiednio dobrane lampy pozwalają na podziwianie jego atutów i odkrywanie nowych uroków.

Aranżacja oświetlenia w ogrodzie

Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia ogrodu wymaga przemyślenia. Czasami zbyt duża ilość usytuowanych przypadkowo punktów świetlnych może całkowicie zniszczyć naturalne piękno. Właściwie przeanalizowana ilość lamp ogrodowych i ich dobre usytuowanie potrafi dodać magii i uroku dla całej działki.

Na samym początku dobrze jest pomyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć, a następnie skonsultować to z fachowcami ze sklepów ogrodniczych i oświetleniowych. Liczne porady oraz dokładne przyjrzenie się asortymentowi lamp ogrodowych pozwoli zoptymalizować swoje wyobrażenia do realnej przestrzeni, jaką dysponujemy.

W ogrodzie poleca się stosować oprawy zewnętrzne z wysokim IP (minimum 44), do lamp umieszczonych pod wodą (oczka wodne) IP powinno wynosić pomiędzy 67, a 68. Warto jest korzystać z lamp ogrodowych pochodzących od sprawdzonych dostawców i producentów. Wówczas mamy pewność, że są one wykonane z bezpiecznych (wodoodpornych) i wysokiej jakości materiałów.

Asortyment sklepu oświetleniowego – Kaja

Renomowanym polskim producentem lamp ogrodowych jest firma Kaja, która oferuje przeróżne rodzaje oświetlenia zewnętrznego. W asortymencie znajdziemy między innymi:

  • kinkiety ogrodowe
  • wiszące lampy zewnętrzne
  • ogrodowe lampy stojące

Lampy ogrodowe od firmy Kaja tworzone są z wysoką precyzją i starannością. Potrafią całkowicie odmienić oblicze ogrodu, tarasu i domu. Oświetlenie zewnętrzne można umieszczać w ogrodzie, na balkonach, schodach oraz przy garażach i bramach wjazdowych. Duża popularnością cieszą się stylowe lampy, które przypominają latarnie i nadają parkowego oraz magicznego klimatu.

Jak dobrze oświetlić cały ogród?

Projektując oświetlenie ogrodowe trzeba brać pod uwagę główne ciągi komunikacyjne, ciekawą roślinność oraz architekturę występującą w ogrodzie. Warto wybierać stylowe oświetlenie, które zmieni atmosferę ogrodu i doda uroku letnim imprezom grillowym oraz wieczornym spotkaniom. Oprócz tego lampy ogrodowe należy umieszczać w bezpiecznych miejscach i odległościach innych od stałych elementów. Właściwie oświetlenie schodów na tarasach lub wejściowych do domu pozwoli zapobiec niechcianym wypadkom i sprawi, że cały dom będzie pięknie się prezentował.

Ciągi komunikacyjne, czyli chodniki i ścieżki również powinny być właściwie oświetlone. W tam wypadku poleca się montowanie słupków, których światło pada od dołu (im dłuższe alejki, tym wyższe muszą być słupki). Lampy ogrodowe dobrze sprawdzają się nad wejściem do domu i idealnie oświetlają elewacje budynku.

Dobrym rozwiązaniem są lampy dające światło punktowe, można je umieścić przy intensywnie użytkowanych przestrzeniach (drzwi wejściowe, podjazdy do garażu lub schody). Dają również ciekawy efekt, kiedy nakieruje się je na dany element ozdoby np. fontannę lub pokaźną roślinę.

W przypadku lamp ogrodowych, z których korzystamy rzadko najlepiej sprawdzi się energooszczędne oświetlenie LED w oprawach ogrodowych i z automatycznym sterowaniem, np. z czujnikiem ruchowo – zmierzchowym. Światło włącza się tylko wówczas, gdy jest to konieczne i jednocześnie informuje nas o nieproszonych gościach w pobliżu posesji. Znacząco zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zaoszczędzić na budżecie domowym.

Najistotniejsze cechy lamp ogrodowych

Rynek oświetleniowy jest dość rozbudowany i bardzo rozpieszcza swoich klientów. Z tego względu podczas zakupów należy pamiętać o kilku ważnych cechach oświetlenia ogrodowego.

Bezpieczeństwo

Wybierając lampy ogrodowe warto decydować się na modele mające wysokie IP. Niskie IP w lampach zewnętrznych sprawi, że światło będzie za mało intensywne.

Energooszczędność

Najoszczędniejszym rozwiązaniem są lampy ogrodowe wykorzystujące technologię LED, bądź lampy solarne z wydajnymi panelami, które potrafią świecić w nocy nawet do 8 godzin.

Trwałość i odporność materiałów

Lampy ogrodowe narażone są na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych (opady, wichury, śnieg) warto, więc wybierać lampy tworzone ze stali nierdzewnej lub aluminium. Dzięki nie będziemy mieli pewność, że oświetlenie będzie działało i prezentowało się bez zarzutów przez kilkanaście lat.

Elementy dekoracyjne

Dobrze jest wybierać lampy ogrodowe pasujące do naszego ogrodu, tarasu oraz koloru elewacji. Ta kwestia zależy głównie od indywidualnych upodobań.