Ogród to kompatybilna część każdego domu. Ważne, by jego styl był spójny z resztą naszej posiadłości. Jak się okazuje, nie jest to najłatwiejsze zadanie zwłaszcza w dobie mody na tak zwane domy nowoczesne. Z tego względu postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, który pomoże Ci zaprojektować Twoją zieloną przestrzeń w tymże stylu.

Nowoczesny ogród – dla kogo?

Choć sama nazwa stylu brzmi dość enigmatycznie, w rzeczywistości jest to po prostu przestrzeń charakteryzująca się powszechnym minimalizmem oraz symetrią. W nowoczesnym ogrodzie królują przede wszystkim geometryczne bryły, naturalne materiały oraz neutralne barwy. W przypadku domu wystarczy pomyśleć o tym, że stanowi on przeciwieństwo popularnego „dworku”. Jeśli chodzi o ogród, należy pamiętać, że w tej estetyce kierujemy się przede wszystkim prymem szeroko rozumianej użyteczności, geometrii i regularności. Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli domów wykonanych w tym samym stylu, którzy dysponują raczej mniejszą przestrzenią. Styl nowoczesny zdecydowanie częściej spotkamy w miastach niż na wsiach ze względu na lepiej dopasowany metraż i ogólny charakter okolicy, choć oczywiście nie jest to żelazna reguła.

Proste rośliny

Jak już wspomnieliśmy ogród nowoczesny to raczej nieco mniejsza przestrzeń. Z tego względu rządzi nią zasada geometrii i regularności. Odnosi się to również do wybranych przez nas roślin. Aby zachować spójność, najlepiej zdecydować się na rośliny o prostych, łatwych w utrzymaniu kształtach. Świetnym rozwiązaniem są gatunki, które można swobodnie formować w różne figury. W nowoczesnym ogrodzie nie musimy przejmować się wielością nasadzeń, wystarczy parę dominujących rodzajów.

Klasyczne meble

W przypadku mebli i wszelkiego rodzaju wykończeń tu również dominuje wszechogarniająca geometria. Właściciele nowoczesnych ogrodów zazwyczaj decydują się na wyposażenie wykonane z naturalnych tworzyw. Świetnym rozwiązaniem są przede wszystkim meble ogrodowe technorattan, które łączą klasyczny wygląd z ogromną wytrzymałością. Należy pamiętać o tym, by kierować się przede wszystkim prostotą i minimalizmem formy. Jeśli chodzi o typowo nowoczesne meble ogrodowe, warto postawić na neutralne, jasne barwy oraz materiały takie jak klasyczne drewno, czy bardziej futurystyczne aluminium.

Geometryczne wykończenia

Dla nowoczesnych ogrodów charakterystyczne są przede wszystkim uporządkowane ścieżki wykonane np. z betonu, metalu czy klasycznego drewna. Ze względu na to, że jest to zazwyczaj dość mała działka, często możemy spotkać się z różnego rodzaju podestami czy podwyższeniami. Poza tym, aby przestrzeń wydawała się jeszcze bardziej uporządkowana, możemy zdecydować się na geometryczne donice, proste oświetlenie i regularne kształty roślin.