Drewno w ogrodzie nadaje mu wyjątkowego stylu. Szczególnie elementy małej architektury, które potrafią nawet ze skrawka przydomowej przestrzeni stworzyć prywatny park, intymną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Wyjątkowo romantyczną i cenioną przez architektów jest drewniana pergola ogrodowa. To ona od wielu lat potrafi w bajecznie prosty sposób odmienić widok za oknem i sprawić, że wszyscy będą go chwalić.

Czym jest drewniana pergola?

Aby zrozumieć, jak wiele możliwości daje nam ten wdzięczny obiekt w ogrodzie, dobrze jest na wstępie w ogóle zdefiniować pergolę ogrodową. Jest to bowiem konstrukcja z solidnych belek, które stanowią podporę pergoli i odpowiadają za jej stateczność. Na ich grzbiecie wyłożona jest kratownica z listew drewnianych. Czasem gdy belek podporowych jest więcej, to kratownica wypełnia przestrzeń pomiędzy nimi, tworząc swoiste ścianki boczne pergoli. Taki układ przystosowany jest do rozrostu roślin pnących.

Pergola jest naturalną formą zadaszenia w ogrodzie. Powinna ona odpowiadać za wydzieloną przestrzeń cienia, oazę, w której można odetchnąć od upału i codziennych trosk. Dlatego też wokół pergoli zazwyczaj aranżuje się całą przestrzeń ozdobną w formie fontanny, rzeźb gipsowych, a także elementów małej architektury, w tym drewnianych ławek bezpośrednio pod pergolą.

Różnorodne ułożenie listew oraz duża rozpiętość rozmiarów wśród pergoli dostępnych na rynku, daje wiele możliwości nasadzeniowych. Dostępne są także pergole połączone bezpośrednio z ławkami. Bez względu na to jaki wybierzemy wariant, ważne jest jedno – dobra lokalizacja.

Pergola z donicą ogrodową

Fot. Pergola z donicą ogrodową – www.produktyogrodowe.pl

Gdzie postawić drewnianą pergolę i jak zagospodarować wokół niej przestrzeń?

W starożytności centralna część domostw często była niezadaszona lub tylko częściowo zadaszona (atrium). W tym miejscu spotykali się domownicy, odbywały się ważne monety z życia rodzin. Duża, drewniana pergola w ogrodzie może dzisiaj, po tysiącach lat, spełniać bardzo podobną rolę. W jej zaciszu może znaleźć się miejsce do wspólnych spotkań – warto zlokalizować pergolę w ważnym miejscu ogrodu, aby stanowiła jego bijące serce.

Przestrzeń wokół pergoli powinna być jej naturalną ozdobą. Korzystajmy z niskich drzewek, kwiatów i krzewinek. Pomyśl o nasadzeniach wokół pergoli w kształcie pierścienia, starając się zamknąć przestrzeń i nadać jej konkretnej formy. Ważnym jest także stworzenie ścieżki, doprowadzającej do tego miejsca. Zrezygnuj z kostki brukowej lub co gorsza – cementu. Sosnowa lub świerkowa pergola ogrodowa najlepiej współgra z brukiem drewnianym.

Na koniec warto wspomnieć, że pergole dostępne u producentów produktów ogrodowych z drewna są praktycznie zawsze poddane procesowi impregnacji. Nie oznacza to jednak, że nie można pergoli przemalować na odpowiedni kolor. Jeśli aranżacja ogrodu tego wymaga – nie ograniczaj się. Białe pergole w ogrodzie rustykalnym wyglądają zjawiskowo, a to tylko jeden z dziesiątek przykładów, jak można ją wykorzystać!