Zielone ogrodzenie z roślin liściastych lub iglastych tworzy piękny parawan, który w naturalny sposób chroni nas przed zanieczyszczeniami i hałasem z ulicy oraz zapewnia odpowiedni stopień prywatności. Żywopłot będzie jednak długo cieszył swoich właścicieli atrakcyjnym wyglądem, tylko jeżeli będzie odpowiednio zadbany i ukształtowany.

Jak ciąć żywopłot iglasty?

Żywopłoty z krzewów liściastych nie muszą być przycinane, dopóki nie urosną do pożądanej przez nas wysokości. Zabieg ten wykonujemy wtedy wiosną i latem, przy czym drugie cięcie musi odbyć się najpóźniej w sierpniu, aby gałęzie zdążyły się zabliźnić zanim nadejdą mrozy. Odmiany kolumnowe żywotników wystarczy jedynie skracać od góry, ponieważ same przyjmują odpowiednią formę. 

Jak ciąć żywopłot liściasty kwitnący?

W przypadku krzewów liściastych kwitnących nożyce do żywopłotu wyjmujemy zanim pojawią się na nich pierwsze pąki. Forsycję obcinamy jeszcze w kwietniu, skracając jej pędy o 1/3, a tawułę japońską lub krzewuszkę nawet zanim pojawią się na nich liście. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniej wysokości roślin zimozielonych nieodpornych na mrozy, jak bukszpan, berberys czy mahonia. Ich gałęzie skracamy w marcu i pod koniec lata o 1/3 przyrostu, pilnując by nie przekraczały w całkowitej wysokości 1 – 1,5 m. 

Jak ciąć żywopłot, który zrzuca liście na zimę?

Rośliny zrzucające liście na zimę formujemy zaraz po posadzeniu i przycinamy na wysokości około 20 cm, aby jak najmocniej zagęściły się od dołu. Kolejne cięcie rok później wykonujemy wiosną tak, aby zapewnić im długość około 40 cm. Przez następne lata skracamy pędy o około 10 cm nad poprzednim cięciem, aż do osiągnięcia planowanej wysokości. Później nożyce do żywopłotu wyjmujemy już co miesiąc od marca do końca lipca. Dzięki dużej częstotliwości zabiegów krzewy nie wyrosną zbyt duże, za to pięknie się zagęszczą, dzięki czemu nie będą straszyły nawet zimą, kiedy będą całkowicie  pozbawione liści.

Technika strzyżenia żywopłotu

Żywopłot powinien być formowany w kształt trapezu – zwężając się ku górze –  dzięki czemu na całej jego długości światło będzie miało równomierny dostęp do liści. W celu nadania mu bardzo precyzyjnych kształtów należy korzystać z nożyc o krótkim ostrzu i prostym szlifie. Z kolei do dużych powierzchni lepsze będą te ze szlifem falistym lub ząbkowanym, a także sekator spalinowy lub elektryczny. Bardzo ważne jest odpowiednie używanie sprzętów tnących, które pozwala na osiągnięcie komfortu pracy i uniknięcie bólu pleców, dlatego przy korzystaniu z nożyc należy stać jak najbliżej krzewów, aby nie nadwyrężać rąk, a przy użyciu urządzeń elektrycznych lub spalinowych trzymać listwę tnącą na wysokości pasa. Ważne jest także cięcie gałęzi od dołu ku górze, czyli wzdłuż ich wzrostu oraz wybranie na tą czynność pochmurnego dnia, aby uniknąć przesuszenia odsłoniętych pędów. 

Właściwe cięcie ma na celu nie tylko nadanie krzewom pożądanej wysokości i kształtu, ale przede wszystkim odpowiedniego zagęszczenia, aby żywopłot mógł właściwie spełniać swoje podstawowe funkcje i długo cieszyć pięknym, naturalnym wyglądem.

Więcej na Mtdsklep.pl