Każda z firm zarówno na polskim jak i zagranicznym rynku może mieć różnego rodzaju proces produkcji rolet. Produkcja zależy od tego, jakie maszyny znajdują się w zakładzie i w jakim stopniu jest ona zautomatyzowana. Produkcja rolet zależy również od ich rodzaju, czy są wewnętrzne drewniane żaluzje, czy systemy osłonowe, które chronią przed słońcem i przed próbą włamania jak rolety zewnętrzne. Firmy, które wykonują rolety, tworzą również bramy garażowe, kraty rolowane, a także markizy czy moskitiery. Każdy z tych produktów wymaga staranności w ich produkcji ze względu na bezpieczeństwo klientów i żeby każda z rolet, czy markizy prezentowały się jak najlepiej.

Jak wygląda produkcja rolet – jak zrobione są rolety zewnętrzne?

Do produkcji rolet zewnętrznych wykorzystywane są maszyny, które sterowane są zarówno automatycznie jak i te, którymi kieruje pracownik produkcji. Pancerz rolety wykonywany jest z profili aluminiowych, które wypełnione są pianką. Użycie tych materiałów do wykonania pancerza zapewnia mu trwałość i odpowiedni ciężar, aby rolety mogły być wygodne w użytkowaniu niezależnie od tego, czy działają przy użyciu napędu elektrycznego, czy otwieramy i zasuwamy je ręcznie. Profile aluminiowe są odpowiednio przycinane przez maszynę lub przez odpowiedniego pracownika, który starannie wykonuje, to manualnie. W przypadku gdy proces jest zautomatyzowany, to profile ułożone na wyłożonych szczotkami prowadnicach są składane przez maszynę, która pracuje, używając wprowadzonych danych o konkretnym modelu. Poprzez specjalne klipsy, które znajdują się po obu stronach pancerza, wykwalifikowany pracownik, lub zaprogramowane urządzenie łączą profile ze sobą i w ten sposób powstaje pancerz rolet. Plastikowe aretki, czyli specjalne klipsy zabezpieczają rolety przed rozsuwaniem się, dzięki czemu pozostają one niezawodne po długim czasie od zakupu przez klientów.

Podczas produkcji rolet należy jeszcze przygotować obudowę dla zrobionego już pancerza. Podstawowym wyposażeniem przy wykonywaniu aluminiowych rolet zewnętrznych są stoły do cięcia i elektronarzędzia, dzięki którym wywiercimy otwory i zmontujemy skrzynki z wałem nawojowym. Wykorzystując wszystkie właściwe dla zamówienia informacje, pracownicy podczas wykonywania obudowy do pancerza rolet, przycinają prowadnice, wał nawojowy i elementy wyposażenia skrzynki. Produkcja produktu, jakim są rolety zewnętrzne, przebiega zawsze ze szczególną starannością o każdy detal, żeby na koniec produkcji można było oddać w pełni sprawny i w nienagannym stanie produkt, który wysyłany jest do klientów. Aluminiowe elementy muszą być odpowiednio zabezpieczane przed zadrapaniami, dlatego maszyny wyposażone są w miękkie szczotki, na których wykonywane są wszystkie zamówione produkty.

Produkcja rolet kończy się na etapie złożenia obudowy z pancerzem, przedtem pracownik zajmujący się produkcją montuje też napęd w obudowie jeśli jest to model elektryczny. Na stanowisku do testowania, czyli na wysokim stojaku z ruchomą belką operator składa roletę i sprawdza działanie pancerza i ustawia odpowiednio napęd, żeby był gotowy do pracy. To stanowisko nazywa się windą od automatycznego działania ruchomej belki, lub bramką kontrolną. Tutaj kończy się cały proces i można złożyć gotowe zamówienie do paczki i wysłać roletę zewnętrzną do klientów.

Żaluzje drewniane czym się różni proces ich wykonywania od produkcji rolet zewnętrznych?

Wielu producentów rolet zewnętrznych, takich jak RoletyAlu ma bogatą ofertę, w której znajdują się także podobne produkty, takie jak żaluzje, moskitiery czy bramy i kraty rolowane. W przeciwieństwie do obróbki takich materiałów jak aluminium, kiedy chcemy zająć się produkcją, wykorzystując drewno, to należy je wcześniej przygotować. Materiał, z którego wykonujemy żaluzje drewniane, trzeba poddać obróbce termicznej, fitosanitarnej i wysuszyć go, aby uzyskać jak najlepszy poziom wytrzymałości drewna.

Produkcja żaluzji zaczyna się od selekcji drewna, które później obrabia ręczna lub półautomatyczna maszyna, który obsługuje wykwalifikowany pracownik, ponieważ ten proces wymaga wyjątkowej precyzji. Co więcej, nowoczesne maszyny pozwalają wykonywać z łatwością indywidualne zamówienie dla każdego klienta i można również w sklepie internetowym najlepszych producentów zamówić żaluzje o nietypowych kształtach. Produkcja rolet zaczyna się w podobny sposób jak produkcja żaluzji, ponieważ maszyny używamy do przycięcia na odpowiednią długość aluminium lub drewna w przypadku żaluzji. Dodatkowo przy produkcji żaluzji za pomocą odpowiedniej maszyny wykrawamy otwory oraz odpowiednio modelujemy kształt żaluzji zgodnie z zamówieniem klienta.

W ofercie producentów żaluzji znajdziemy dużą ilość modeli wykonanych z różnego rodzaju drewna. To sprawia, że z łatwością wybierzemy te dopasowane do wnętrza naszego domu. Ponadto szeroki wybór kolorów i impregnatów sprawia, że wybór żaluzji dopasowanych do naszych mebli nie będzie stanowić żadnego problemu. Produkcja rolet i żaluzji przebiega coraz szybciej i ostateczny produkt wysyłany do klientów ma bardzo wysoką jakość, za sprawą umiejętności operatorów i możliwości urządzeń, które wykorzystują w czasie pracy.