Sony i Microsoft już od kilkunastu lat rywalizują ze sobą, tworząc konkurencyjne konsole. Wraz z kolejnymi generacjami coraz trudniej jest ocenić, która z propozycji w jest lepsza. Z tego względu gracze przed zakupem starają się wziąć pod uwagę najróżniejsze kryteria. Jednym z nich są koszty rozrywki. Wyjaśniamy, które gry są tańsze – PS4 czy Xbox One!

Tytuły na konsole dawniej były sporo droższe od wersji na PC, ale współcześnie różnice te stopniowo się zacierają. Nie da się jednak wskazać jednego przedziału cenowego. Koszt zakupu jest m.in. zależny od tego, jak zaawansowana jest gra, do kogo jest skierowana oraz jakie studio ją wydało. Czy można jednak zauważyć różnicę, jeśli chodzi o wersje przeznaczone na konkretne konsole? Dowiedz się, które gry są tańsze – PS4 czy Xbox One!

Które gry są tańsze – PS4 czy Xbox One?

Porównując ceny gier multiplatformowych (dostępnych na obydwu konsolach, a nawet na PC czy innym sprzęcie), można zauważyć, że rozbieżności w zasadzie nie ma. W tym względzie nie ma więc żadnej dyskusji, która konsola wypada lepiej – PS4 czy Xbox One. Żadna platforma nie naraziłaby się na straty, dlatego w chwili premiery zawsze trzeba zapłacić tyle samo.

Późnej zazwyczaj pojawiają się rozmaite promocje i przeceny. Jedną z opcji jest także korzystanie z gier używanych, ale nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie. Im dłużej zwleka się z zakupem, tym większe ryzyko, że np. trafi się w Internecie na spojlery lub nie będzie miało się już z kim grać (w przypadku gier multiplayer). Nie zawsze ma to jednak znaczenie.

Tak naprawdę nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, które gry są tańsze – PS4 czy Xbox One. Raz szybciej promocje przygotuje Microsoft, a raz Sony. Pozostaje jednak jeszcze kilka ważnych kwestii związanych z grami. Nie wszystkie tytuły są przecież dostępne na każdym sprzęcie. Jak mają się do siebie stawki edycji exclusive?

Ceny gier ekskluzywnych – PS4 vs. Xbox One

W wybrane tytuły można zagrać wyłącznie na PS4 lub Xbox One. Takie gry nazywa się ekskluzywnymi, ponieważ nie wydaje się ich w wersjach dostosowanych do innych sprzętów. Ich ceny wynoszą od ok. 100 do 250 zł. Dla wielu osób właśnie ta kwestia przesądza o zakupie konkretnej konsoli.

Chociaż Xbox One ma wielu zwolenników przez swoją kompatybilność wsteczną, wygodniejsze pady czy nieco lepsze parametry (najnowsza wersja prześcignęła model od Sony), to na PlayStation 4 wydano więcej tytułów ekskluzywnych. Wśród nich można znaleźć takie hity jak m.in.: The Last of Us, Until Dawn, Uncharted: The Nathan Drake Collection, God of War III czy Ghost of Tshushima.

Na konsoli od Microsoft można też zagrać w wiele dobrych propozycji exclusive, ale jest ich niewątpliwie mniej. Należą do nich m.in.: Rise of the Tomb Raider, Forza Horizon 2, Cuphead czy Sea of Thieves. Cenowo różnice również nie są znaczne. Za tytuły AAA trzeba zapłacić ok. 250 zł, zaś za mniejsze projekty – od kilkudziesięciu do ok. 200 zł. Pod tym względem ponownie trudno jest rozstrzygnąć pojedynek PS4 vs. Xbox One.

PS4 czy Xbox One – która konsola zapewnia tańszą rozrywkę?

Nie można zapomnieć o tym, że na konsolach da się grać nie tylko w gry kupione osobno w formie fizycznej lub digitalnej. Coraz popularniejsze są abonamenty udostępniające setki tytułów miesięcznie, czyli Xbox Game Pass oraz PlayStation Now. Płacąc co miesiąc ustaloną kwotę uzyskuje się dostęp do wybranych tytułów. Póki usługa jest aktywna, da się w nie swobodnie grać. Jeśli którąś z gier zechce się mieć na stałe, można kupić ją w promocyjnej cenie.

Która konsola ma lepszą platformę abonamentową – PS4 czy Xbox One? Póki co Game Pass jest nieco tańszy oraz posiada większą bibliotekę. Usługa zdobyła też wielu fanów, ponieważ przez długi czas była dostępna przez pierwszy miesiąc za niewielką kwotę, czyli 1$ (nieco ponad 4 zł). W ostatnim czasie Sony depcze jednak Microsoftowi po piętach. W PS Now można znaleźć coraz droższe gry, a cena usługi spada.

Nie da się ostatecznie rozstrzygnąć, które gry są tańsze – PS4 czy Xbox One. Jeśli chce się na nich zaoszczędzić, warto kupować je przez Internet. Zapoznaj się z ofertą 4console.pl, by znaleźć najlepsze gry w najniższych cenach!