Każdy posiadacz samochodu najbardziej boi się wypadku lub awarii i konieczności oddania auta do warsztatu. To zrozumiałe, gdyż cała sytuacja niesie za sobą szereg uciążliwości. Po pierwsze traci się wówczas środek lokomocji (a nie każdy mieszka w mieście ze dobrze rozwiniętą komunikacją publiczną), a po drugie często boimy się rachunku – nigdy nie wiadomo ile pieniędzy pochłoną koszty naprawy czy części samochodowych. Co można zrobić, by zminimalizować te ryzyko przepłacenia?

Transparentność w serwisie

Pierwszym i podstawowym krokiem jest odpowiednie wybranie serwisu samochodowego. Być może mamy już taki, któremu w pełni ufamy. Czasem jednak okazuje się, że jesteśmy zmuszeni do pierwszej wizyty w nowym warsztacie. Co warto przedtem się wiedzieć?

Przede wszystkim spróbujmy już na samym początku oszacować z mechanikiem koszty naprawy – przynajmniej orientacyjnie. Może się bowiem okazać, że nie będzie nas na nie stać i będziemy potrzebować czasu na zorganizowanie dodatkowej gotówki. Powinniśmy także otrzymać informację ile będzie trwała naprawa. Owszem, bywa to ciężkie do szacowania, bo sprowadzanie części samochodowych trwa czasem nawet kilka dni, jednak dobry mechanik powie nam czy warto inwestować w nowe i oryginalne części, czy może wystarczą szerzej dostępne zamienniki albo części używane. Ponadto każdy dobry serwis daje na koniec paragon lub fakturę. Wtedy możemy sprawdzić ile kosztowała konkretna część oraz jej montaż. Jeżeli nasz samochód był jedynym w gospodarstwie i jest nam niezbędny, bo np. dojeżdżamy do pracy wiele kilometrów, to warto zapytać w warsztacie o preferencyjne stawki za wypożyczenie pojazdu zastępczego. Często wychodzi to o wiele taniej, niż korzystanie z tradycyjnej wypożyczalni.

Jeżeli nie mamy znajomego warsztatu, zawsze na wstępie popytajmy wśród znajomych. Być może polecą nam sprawdzony serwis, w którym dokonali naprawy szybko, fachowo, a kontakt z mechanikiem był profesjonalny i bezproblemowy. Innym sposobem jest po prostu wyszukiwanie informacji w Internecie. Porządne warsztaty posiadają swoje strony oraz profile w mediach społecznościowych. Często więc można poczytać opinie – szczególnie warte uwagi są te, które zostały podpisane przez konkretną osobę. Niestety, z anonimami często jest tak, że są pisane na zlecenie danego warsztatu (lub konkurencji).

Części samochodowe – czy warto szukać na własną rękę?

Niektórzy klienci, gdy usłyszą cenę, jaką przyjdzie im zapłacić za części, nie dowierzają wycenie. Koniecznie chcą zrobić własny research w poszukiwaniu oszczędności. Jedni jeżdżą po różnych złomowiskach, gdzie oferowane są elementy samochodu za niższą cenę, drudzy dzwonią po warsztatach w poszukiwaniu zamienników. Lecz jeśli nie znamy się na tym zbyt dobrze, jesteśmy narażeni na kupno wadliwego lub niepasującego do naszego samochodu komponentu. Dlatego w sytuacji, gdy sami zamierzamy poszukać alternatyw, warto zdać się na sprawdzone metody. Takie znajdziemy również w Internecie. Ciekawym rozwiązaniem jest portal https://woopauto.com/, który w ostatnich miesiącach znacząco zyskał na popularności. Warto zapytać w swoim warsztacie – być może mechanicy już z niego korzystają. W skrócie – idea tej strony polega na łączeniu osób oferujących dobrej jakości części samochodowe, z osobami i warsztatami, które takowych potrzebują. Przejrzysta nawigacja, możliwość filtrowania geograficznie czy według cen oraz wiele innych udogodnień sprawiają, że możemy znaleźć brakujące do naprawy części tanio i z krótkim czasem dostawy.

Naprawa samochodu w warsztacie samochodowym to dla niejednego użytkownika auta wyłącznie kłopot. Jednak jeżeli znajdziemy zaufany serwis oraz miejsce, gdzie kupimy sprawdzone i atrakcyjne cenowo części zamienne, to żadna awaria nie będzie nam już straszna.