Soczewki kontaktowe coraz częściej znajdują swoich zwolenników. To już nie tylko ratunek dla osób, które chcą zrezygnować z okularów korekcyjnych, ale także prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią eksperymentować ze swoim wizerunkiem. Co powinniśmy wiedzieć o kolorowych soczewkach dla osób bez wady wzroku?

Rodzaje kolorowych soczewek

Choć jeszcze kilkanaście lat temu soczewki kontaktowe w Polsce były raczej rzadkością, dziś coraz częściej sięgają po nie osoby, które nie mają żadnych problemów z widzeniem. Soczewki kolorowe dla osób bez wady wzroku szybko stały się prawdziwym hitem, pozwalając na zmianę wizerunku lub delikatne podkreślenie naturalnej barwy tęczówki. Pełnią rolę kosmetyczną i doskonale sprawdzają się na imprezy czy sesje zdjęciowe.

W ofercie renomowanych producentów można znaleźć zarówno soczewki o naturalnym kolorze (zielone, niebieskie, brązowe itd.), jak i te bardziej niecodzienne – o kolorze fioletowym, czarnym, a nawet te pozwalające nadać oku wygląd kociego, czy z różnymi wzorami – gwiazdką, celownikiem czy batmanem. Wewnątrz tych soczewek umieszczany jest pigment, który nadaje im nowy kolor. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne i można bez obaw umieścić je na oku.

Kolorowe soczewki istnieją w różnych wersjach – są te przeznaczone dla osób bez wady refrakcji, czyli tzw. „zerówki”, pełniące jedynie funkcję kosmetyczną, jak i soczewki korekcyjne, dobierane na podstawie badania wzroku. Różnią się również częstotliwością wymiany. Najbardziej popularne są te jednodniowe, zwykle używane na specjalne okazje, imprezy czy sesje fotograficzne, jednak dostępne są również soczewki miesięczne, które pozwalają utrzymać efekt metamorfozy przez dłuższy czas.

Jak dobrać i stosować kolorowe soczewki?

Tak naprawdę, jeśli nie mamy wady wzroku, a soczewki kolorowe mają pełnić jedynie funkcję estetyczną, dobór odpowiednich soczewek zależy wyłącznie od naszych preferencji. Kolor możemy dopasować do własnej urody, koloru włosów czy stylizacji, a częstotliwość wymiany i ilość sztuk w opakowaniu do konkretnych potrzeb.

Z kolorowych soczewek korzysta się dokładnie w taki sam sposób jak ze zwykłych soczewek kontaktowych. W przypadku jednodniowych nie trzeba martwić się o używanie specjalnego płynu do pielęgnacji, dzięki czemu ich użytkowanie jest banalnie proste. Oko nie odczuwa zmiany wyglądu, a obecność soczewki nie powoduje zmiany widzenia. Narząd wzroku może jednak wyczuwać obecność soczewki, do czego nasz organizm musi się przyzwyczaić.