Chyba nie znajdziemy osoby, która nie lubi przyjemnych aromatów otulających wnętrza. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się świece zapachowe, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach i biurach. W towarzystwie kojących zapachów od razu przyjemniej się pracuje, relaksuje czy wykonuje drobne obowiązki. Jak jednak wybrać najlepsze świece zapachowe w gąszczu wszystkich propozycji? Podpowiadamy! 

Świece zapachowe z różnych surowców 

Na półkach sklepowych znajdziesz świece wykonane z wielu surowców. Najczęściej używanym jest oczywiście parafina. Takie produkty zwykle kuszą niższą ceną. Warto jednak zastanowić się przed zakupem nad ewentualnymi skutkami ubocznymi ich palenia.

W szerokiej ofercie świec znajdziesz też takie z mieszanek różnych rodzajów wosków, a nawet elektryczne świeczki, które imitują naturalny płomień i wybrany aromat. Wybór jest więc ogromny! 

Parafinowe świece zapachowe 

Wybierając świece wykonane z parafiny, bardzo często kierujemy się niską ceną. Warto jednak wiedzieć, co się za tym kryje. Parafina do świec produkowana jest między innymi z ropy naftowej, dlatego podczas ich spalania wydzielają się takie substancje jak toluen czy benzen, które są toksyczne. Palenie takich świec zapachowych w obecności kobiet w ciąży czy dzieci jest więc szczególnie niebezpieczne. Ale tak naprawdę wszyscy powinniśmy ich unikać, bez względu na to, jak zachęcająca byłaby cena. 

Wosk pszczeli do świec zapachowych 

Bezpieczniejszą alternatywą są świece z wosku pszczelego. Ich spalaniu nie towarzyszy wydzielanie się do powietrza szkodliwych substancji, dlatego nawet najbardziej wrażliwe osoby mogą cieszyć się ich zapachem. Minusem wykorzystywania wosku pszczelego do produkcji świec jest pozyskiwanie ich z materiałów odzwierzęcych (co wyklucza ich stosowanie przez wegan i osoby szczególnie dbające o środowisko) oraz bardzo wysoka cena! 

Elektryczne świece aromatyczne 

Elektryczne świece, nazywane także aromalampami, to propozycja dla osób, którym bardziej zależy na zapachu niż naturalnym płomieniu. Ich zaletą jest oczywiście długi czas “palenia” i możliwość wymiany wkładów zapachowych, a także brak ryzyka poparzenia czy wymknięcia się płomienia spod kontroli. Dla osób, które jednak cenią sobie klimat blasku świec może nie być to wystarczające rozwiązanie.

Świece zapachowe Soy Witch 

Świece zapachowe marki Soy Witch wykonywane są z wosku sojowego, co jest z kolei alternatywą dla świec z wosków pszczelich. Są więc one odpowiednie dla wegan, kobiet w ciąży, dzieci czy alergików. Podczas ich spalania nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje – są po prostu bezpieczne! Świece z tego surowca charakteryzują się także dużym nasyceniem zapachu, dlatego nie musicie się martwić, że przy kolejnym paleniu aromat będzie mniej intensywny. 

Rodzaje świec zapachowych 

Szukając odpowiedniego aromatu, natrafisz na najróżniejsze grupy zapachowe. Począwszy od kwiatowych, przez owocowe, korzenne, drzewne, a skończywszy na ziołowych czy uwielbianych przez wszystkich – zapachach świątecznych. Każdy więc jest w stanie znaleźć coś dla siebie – do pracy, relaksu przy książce, odprężającej kąpieli czy romantycznej kolacji.