Gdy już tworzymy swoje własne gniazdko, warto, by zrobić to zgodnie z obowiązującymi trendami, by nie chcieć ich szybko zmieniać. Bo o ile zmiany w salonie mogą być przyjemne i nie wymagają rewolucji w mieszkaniu, to jeśli chodzi o łazienkę, czy też same podłogi, to wymiana ich wymaga skomplikowanej procedury. Stąd też warto wiedzieć, jaka moda panuje we wnętrzach, a co za tym idzie, w płytkach.

Wielkoformatowe płytki ceramiczne

Obecnie najbardziej popularne i modne są płytki ceramiczne wielkoformatowe, które sprawiają, że powierzchnia wydaje się większa, bardziej gładka, elegancka. Płytki wielkoformatowe to takie, które mają więcej niż standardowa płytka 25 na 25 centymetrów. Wielkoformatowe płytki ceramiczne zazwyczaj wybierane są w neutralnych kolorach z połyskiem, by nie tylko były praktyczne w utrzymaniu czystości, ale także zachowywały estetyczny, modernistyczny wygląd. Obecnie bardzo popularnym kolorem płytek o większych wymiarach są te w barwach ziemi; szarościach, brązach i beżach. Wbrew pozorom jednak wielkoformatowe płytki są dużo trudniejsze do położenia, niż te o standardowych wymiarach – wymagają precyzji, a także dobrze dobranych klejów i przygotowanego ze szczególną starannością podłoża. Tego typu płytki produkuje np. polska firma Cersanit, której realizacje można zaobserwować na stronach sklepów online.

Jak najbardziej naturalne

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, płytki wielkoformatowe zazwyczaj wybierane są w ziemistych kolorach; ma to powiązanie z obecnym trendem jakim jest powrót do natury, czyli nawiązywanie do jej kolorystyki w domu, a co za tym idzie, także w płytkach. Stąd też bardzo popularne są płytki ceramiczne o marmurowych wzorach, które imitują ten przepiękny kamień. Często w lookbookach z trendami płytkowymi możemy zauważyć takie akcenty kolorystyczne, jak zielone, nasycone dekory, które nawiązują do roślin, a także niebieskie, które imitują niebo. Bardzo modne obecnie są płytki ciemnoniebieskie w odcieniach od granatu i indygo, przez błękit pruski oraz dżins, aż po ultramarynę, kobalt i błękit chabrowy. Dzieje się tak z prostej przyczyny; niebieski, tak jak zielony, są to kolory, które nas uspokajają i jak najbardziej zbliżają do natury. Tego typu kolory najczęściej wybierane są w łazienkach, jako akcent kolorystyczny, nigdy na całej powierzchni.

Jak za starych, dobrych czasów

Bardzo silnym trendem w płytkach są także te bardziej zwariowane, o geometrycznych kształtach, które kładzone są nie tylko jako dekory w pewnych miejscach w łazience, ale także np. na całą podłogę. Wzorzyste płytki można było kiedyś zauważyć w domach naszych babć, czy mam – zazwyczaj były to romby, a nawet łowickie kształty. Teraz mamy swego rodzaju powrót do przeszłości, czasem nawet z zagranicznym akcentem, ponieważ przybierają one postać bardzo popularnych wzorzystych kafli nazywanych hiszpańskimi, marokańskimi czy cementowymi. Pasują one najczęściej do klasycznego, jak i eklektycznego stylu; rzadziej do tego nowoczesnego, zimnego i pełnego stonowanych kolorów.

fot. plytki24.pl