Kiedy wyjeżdżamy na zaplanowane wakacje z biurem podróży lub w dowolnej innej zorganizowanej formie, możemy liczyć że jakieś ubezpieczenie turystyczne jest wliczone w cenę całego wyjazdu. W przypadku wyjazdów organizowanych samodzielnie, o kompleksowe ubezpieczenie turystyczne na wakacje powinniśmy postarać się sami. W przypadku wyjazdu zorganizowanego tak naprawdę też powinniśmy się bliżej przyjrzeć temu, co dostajemy w pakiecie ubezpieczeniowym, ponieważ touroperatorzy zazwyczaj bardzo mocno oszczędzają na ochronie ubezpieczeniowej i dostajemy minimum ochrony. Co prawda za niewielkie pieniądze, ale to ochrona powinna być tutaj najważniejsza. Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Koszty medyczne

Zdecydowanie najważniejsze w ubezpieczeniu na wakacje są zawsze koszty leczenia. Co bardzo istotne, ubezpieczenie na wakacje powinno pokrywać nie tylko koszty leczenia wypadków w zakresie podstawowych świadczeń ratujących zdrowie i życie. W tym zakresie wystarcza Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pokryje albo całe koszty, albo przynajmniej ich większość. Ważne jest, by nasze ubezpieczenie podróżne pokrywało także koszty transportu medycznego, dodatkowych leków kupowanych w aptece, koszty rehabilitacji i innych usług medycznych. Oprócz tego ubezpieczenie powinno się rozciągać na leczenie chorób nagłych, w tym nawet bólu zęba. Czasami po prostu zdarzy nam się zachorować na wakacjach.

Odpowiedzialność cywilna

Dobre ubezpieczenie na wakacje musi obejmować naszą odpowiedzialność cywilną w sytuacji, kiedy spowodujemy jakieś szkody. Może się to wydawać zabezpieczeniem na wyrost, ale w rzeczywistości może mieć ogromne znaczenie. Pomijając głupie rzeczy, które może robić w czasie wakacyjnego wyjazdu, czasami po prostu nie uda się upilnować dzieci. Wystarczy, by malec sięgnął po coś ręką w muzeum i tragedia gotowa.

Ochrona bagażu

Kolejnym bardzo istotnym elementem ubezpieczenia na wakacje jest ochrona bagażu i wszystkich posiadanych przy sobie przedmiotów. Ochrona powinna obejmować zgubienie, zniszczenie, kradzież, jak również czasowe rozstanie się z bagażem, kiedy ten na przykład zamiast do Ameryki poleci do Argentyny. Ubezpieczenie powinno pokryć wszystkie koszty spowodowane takim stanem rzeczy, czyli na przykład konieczność zakupu nowych ubrań na czas oczekiwania na dotarcie bagażu. Odszkodowanie jest wypłacane potem niezależnie od środków, jakie turysta dostanie od podmiotu, który stracił lub przynajmniej czasowo zapodział jego rzeczy.