Wentylacja dużego domu może w wielu przypadkach okazać się bardzo problematyczna. Ilość powietrza w metrach sześciennych w dużym domu jest przecież dużo większa, niż w małych domkach jednorodzinnych. Nieskuteczne wentylowanie domu może prowadzić do powstawania na powierzchni ścian oraz sufitów budynków różnych odmian pleśni, a dodatkowo brak dobrej wentylacji znacznie obniża komfort przebywania w domu.
W jaki sposób można skutecznie wentylować duży dom? Jakie urządzenia najlepiej sprawdzą się do tego zadania? Czy możliwa jest skuteczna wentylacja dużego domu bez wykorzystania dodatkowych urządzeń?
Rekuperator a domowa klimatyzacja – która lepsza do dużego domu?
Instalacja domowej klimatyzacji pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury w domu lub mieszkaniu i to niezależnie od pory roku. Przed instalacją klimatyzatora warto jednak zapoznać się z kilkoma faktami na temat klimatyzacji domowej. Na rynku znaleźć można wiele różnych klimatyzatorów. Czym zatem kierować się podczas ich wyboru? Przede wszystkim wydajnością.
W przypadku dużego domu objętość powietrza do obróbki jest na pewno bardzo duża, dlatego mało wydajne klimatyzatory nie będą dobrze funkcjonowały w takim domu. Ważny jest również hałas, który generują poszczególne modele tych urządzeń. Klimatyzator o niskim natężeniu hałasu będzie oczywiście dużo lepszym rozwiązaniem, niż model, który generuje dużo hałasu. Klimatyzatory od czasu do czasu wymagają również przeglądów i czyszczenia, ponieważ ich filtry to duże skupiska zanieczyszczeń oraz niekiedy bakterii, które na co dzień zbierają się w domu.
Rekuperator do dużego domu – czy warto?
Zwyczajowo przyjęło się, że proces rekuperacji pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania. W wyniku wymiany powietrza ciepłego z zimnym, które przebiega w rekuperatorze na styku dwóch kanałów odprowadzających powietrze z domu oraz doprowadzających powietrze z zewnątrz, dochodzi do unormowania się temperatury w większości pomieszczeń. W wyniku takiej wymiany ciepła dochodzi do zmniejszenia potrzeb energetycznych całego wnętrza domu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że zastosowanie rekuperacji ma również ogromne znaczenie dla wentylowania powietrza w domu. Fakt ten jest szczególnie ważny również w przypadku domów o dużej powierzchni. Wentylacja to wymiana powietrza między domem a otoczeniem. Rekuperator pozwala więc na bardzo wydajną wentylację pomieszczenia, szczególnie w przypadku bardzo dużych powierzchni, kiedy to odzysk ciepła przyniesie większe korzyści finansowe niż w przypadku małych domów.
Wentylacja naturalna a rekuperator – podstawowe informacje
Wentylacja naturalna jest najmniej skutecznym sposobem na utrzymanie świeżości powietrza w domu, jednak przy odpowiednim rozplanowaniu pomieszczeń może okazać się wystarczająca. Wentylacja naturalna to nic innego niż poziome ruchy powietrza w pomieszczeniach, które wywołane są różnica ciśnień pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w domu, a ciśnieniem atmosferycznym na zewnątrz.
Do niedawna wentylacja naturalna zachodziła samoistnie w niemal każdym domu lub mieszkaniu, ponieważ montowane ówcześnie drewniane okna zawierały drobne nieszczelności. Dziś, w dobie okien z tworzyw sztucznych, problem wentylacji naturalnej został rozwiązany za pomocą wywietrzników, które montowane są dzisiaj w większości okien.
Jednak aby nawiewniki działały poprawnie muszą zostać spełnione przynajmniej dwa warunki. Pierwszy z nich dotyczy temperatury powietrza na zewnątrz. Powinna ona wynosić poniżej 12 stopni Celsjusza. W przypadku temperatury wyższej różnica ciśnień między dwoma ośrodkami będzie na tyle mała, że powietrze pozostanie nieruchome i nie przepłynie przez nawiewniki.
Drugim warunkiem, który musi zostać konieczne spełniony, aby wentylacja naturalna mogła zajść, jest prawidłowy rozstaw pomieszczeń. Ich rozstaw powinien umożliwiać powstawanie tak zwanych tuneli powietrznych, czyli po prostu przestrzeni, pomiędzy którymi powietrze może swobodnie się przemieszać. W tym celu w drzwiach stosowane są podcięcia lub otwory, które umożliwiają swobodny przepływ mas powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.