Testosteron odpowiada za męskie libido, proces spermatogenezy a także syntezę białek i wzrost masy mięśniowej. Niestety, wraz z wiekiem, a także w wyniku złych nawyków żywieniowych i nieodpowiedniego stylu życia poziom tego hormonu w organizmie może znacznie spadać. Jak sobie z tym poradzić?

Niski poziom testosteronu – objawy

Gdy gospodarka hormonalna zostaje zachwiana, a poziom testosteronu w organizmie mężczyzny spada, można zaobserwować szereg niepokojących objawów. Pierwszym z nich to obniżenie libido oraz problemy z erekcją. Choć mogą mieć one inne podłoże, bardzo często wynikają właśnie z niedoborów hormonu.

Oprócz tego mężczyźni z niskim poziomem testosteronu często narzekają na problemy ze snem, wypadanie włosów, a także spadek energii, redukcję masy mięśniowej i zwiększenie tkanki tłuszczowej. Pojawia się huśtawka nastrojów oraz uderzenia gorąca. Mogą także wystąpić problemy natury ortopedycznej, ze względu na zwiększoną podatność na złamania. Dzieje się tak dlatego, że testosteron wspiera tworzenie odbudowy tkanki kostnej.

Co to jest DAA?

DAA – kwas D-asparaginowy, to jeden z aminokwasów endogennych o charakterze kwasowym. Skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawą stronę i został wyizolowany ze szparagów, stąd też jego nazwa. Aminokwas naturalnie występuje w jądrach, przysadce mózgowej oraz podwzgórzu.

Związek DAA posiada zdolności detoksykacyjne, a także zwiększa poziom aktywnego testosteronu zapobiegając jego niedoborom i potęgując anaboliczne efekty treningu. Ma korzystny wpływ na libido oraz sprzyja sprawności seksualnej u mężczyzn zapobiegając problemom z erekcją.

Do organizmu dostaje się wraz ze związkami białkowymi w żywności. Niestety, ze względu na niewielką ilość w produktach spożywczych ciężko jest zadbać o wysoki poziom DAA bazując wyłącznie na posiłkach. Z tego powodu osoby, które chciałyby w bezpieczny sposób poprawić poziom testosteronu w organizmie zmuszone są dodatkowo suplementować DAA.

Jak DAA wpływa na poziom testosteronu?

Wiele osób uważa, że podniesienie poziomu testosteronu naturalnymi sposobami jest niemożliwe. Zastrzyki z hormonami często są krytykowane ze względu na mnogość skutków ubocznych. Na szczęście dla osób, które zmagają się z tym problemem, jest proste rozwiązanie.

Kwas DAA uznawany jest za naturalny booster testosteronu. Wykazuje mocny wpływ na poziom hormonu luteinizującego (lutropiny), który z kolei pobudza komórki śródmiąższowe jąder do zwiększonej produkcji testosteronu. Oprócz tego kwas D-asparaginowy ma pozytywny wpływ na poziom dopaminy (hormonu szczęścia) oraz neuroprzekaźnika GABA odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

U osób stosujących kwas D-asparaginowy naukowcy zaobserwowali wzrost poziomu testosteronu średnio o 40 procent. To potwierdziło skuteczność DAA u młodych, zdrowych mężczyzn zmagających się z niedoborami tego hormonu.