Dzisiaj postanowiliśmy skupić się wyłącznie na kamerkach samochodowych, które coraz częściej pojawiają się we wnętrzach naszych pojazdów. Jednak powody, dla których są one montowane bywają różne, dlatego przedstawimy poniżej wszystkie możliwe zastosowania rejestratorów jazdy, o których nawet nie mieliście wcześniej pojęcia.

Świadek wypadków

Kamera pierwotnie wykorzystywana była jedynie do nagrywania jazdy od przodu, aby w razie nieprzyjemnej sytuacji, móc zarejestrować moment wypadku i ustalić następnie kto był winien spowodowania kolizji. Jednak z czasem zyskały one jeszcze więcej dodatkowych funkcji. Zwykłe rejestratory bez wyświetlacza mogą zatem po prostu nagrywać to, co dzieje się przed Twoim samochodem, a w przypadku, gdy staniesz się uczestnikiem stłuczki – materiał może posłużyć jako dowód na Twoją niewinność.

Wbrew wielu mitom kamery samochodowe mogą być nieoznakowane w pojeździe, a ich filmy mogą być wykorzystane w razie wypadku. Natomiast w pozostałych sytuacjach, gdzie video jest zamieszczane w internecie i upublicznione, powinno zakrywać numery rejestracyjne innych samochodów. Współcześnie producenci zadbali także, aby rejestrator utrwalił moment zderzenia i zapisał go na stałe w swojej pamięci, dzięki czemu nawet przy poważniejszych zdarzeniach możesz mieć pewność, że materiał został odpowiednio zabezpieczony.

Wsparcie przy parkowaniu

Coraz popularniejsze stają się również kamery cofania, które montowane są zazwyczaj w ramce tablicy rejestracyjnej, a jej połączenie z wyświetlaczem wewnątrz auta może być bez- lub przewodowe. Oczywiście znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest kompatybilność poprzez połączenie Bluetooth, gdzie nie musisz martwić się o rozmieszczenie kabli w samochodzie. Natomiast sam wyświetlacz może być połączony z kokpitem auta, lusterkiem wstecznym albo osobnym monitorem, co już zależy od wizji producenta oraz Twojego wyboru.

Kamera cofania włącza się momencie, gdy wrzucasz wsteczny bieg, a następnie możesz widzieć obraz z tyłu swojego samochodu w bardzo dobrej jakości, gdzie nie przegapisz żadnego detalu. Co więcej, również tryb nocnego nagrywania umożliwia widzenie w doskonałej rozdzielczości i jasności, dzięki czemu możesz o wiele szybciej zareagować, gdy z tyłu pojazdu niespodziewanie pojawi się człowiek albo zwierzę. Twój refleks może być natychmiastowy, a dzięki temu również czujesz się bezpieczniej i pewniej za kierownicą.

Nawigacja

Kamerka może stać się jednocześnie urządzeniem z wbudowanym GPS, które poprowadzi Cię do wyznaczonego celu. Wystarczy zaopatrzyć się w rejestrator z wyświetlaczem, który będzie posiadał nadajnik, a następnie wystarczy połączyć go z własnym telefonem, by uzyskać kompleksowe zastosowanie. Prowadzenie prosto z wnętrza samochodu i równoczesne kontrolowanie postępów jazdy w swoim smartfonie to coraz częstsze wykorzystanie kamer samochodowych.

Nawigacja jest niezbędnym elementem w wielu sytuacjach, niezależnie od tego czy właśnie wybierasz się na wakacje czy też w podróż biznesową. Nie masz obowiązku znać na pamięć wszystkich dróg i połączeń komunikacyjnych w Polsce, a tym bardziej na świecie, a korzystanie z mapy jadąc w pojedynkę może okazać się nieco niebezpieczne. Zatem Twoje skupienie powinno kierować się wyłącznie na urządzenie rejestratora jazdy wraz z nawigacją, dzięki której ocenisz także odległość oraz potencjalny czas przyjazdu. Również niektóre modele posiadają dodatkowo czujnik pomiaru prędkości, co przydaje się nie tylko gadżeciarzom, ale również osobom, które dużo czasu spędzają w samochodzie i potrzebują dokładniej analizować przemierzone kilometry.