Przymierasz się do wymiany telewizora? Jeśli ostatni raz kupowałeś nowy ekran kilka lub kilkanaście lat temu, możesz się pogubić. Technologia pędzi naprzód, co przejawia się także w odniesieniu do telewizorów. 3D, 4K Ultra HD, Smart TV, zakrzywiony ekran, telewizor na ścianę… I jak tu wybrać właściwy model? Przeczytaj parę wskazówek i zadecyduj, który telewizor sprawdzi się w Twoim salonie.

Dwa nowoczesne standardy: telewizor 4K lub Full HD

Obecnie w sklepach możesz znaleźć telewizory w trzech standardach. Najpopularniejszy z uwagi na doskonały obraz oraz przystępną cenę jest wariant Full HD. Wskazuje na rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, a co za tym idzie oferuje wysoką jakość. Możesz na nim oglądać filmy nadawane w telewizji (cyfrowe stacje nadają obraz w Full HD), a także nagrania z nośników zewnętrznych.

Hitem ostatniego czasu jest jednak inny standard. Nowoczesny telewizor 4K w salonie podbija serca kinomanów rozkoszujących się kolorystyką, płynnością i detalami. Obraz 4K Ultra HD ma 3840 x 2160 pikseli. Może mieć też proporcje panoramiczne 4:3, czyli 4096 x 3112 pikseli. Aktualnie nie ma lepszego standardu od tego, w związku z czym oferujące go modele telewizorów mogą być nieco droższe. Warto też wiedzieć, że by w pełni wykorzystywać możliwości telewizora 4K UHD, trzeba włączyć materiał przygotowany z myślą o większej rozdzielczości. Część filmów na Blu-rayu już to oferuje. Kanały telewizyjne – nie.

Czy warto kupować telewizor 3D?

Technologia obrazu 3D zyskała na popularności kilka lat temu. Widzowie byli zachwyceni wrażeniem przebywania wśród oglądanych obiektów i stawania się bohaterem podziwianej akcji. Niestety za trendem nie podążyły filmy, a tym bardziej kanały TV. Niewiele materiałów dostępnych jest także w wersji 3D, więc kupowanie droższego telewizora tylko po to, by kilka razy w roku obejrzeć na nim materiał 3D, wydaje się zbędnym wydatkiem.

Co daje zakrzywione ekran w telewizorze?

Na pewno zauważyłeś, że niektóre nowoczesne telewizory mają kształt łuku. Choć są ciekawe i intrygująco, zabieg nie jest podyktowany estetyką. Zakrzywiony ekran w połączeniu z technologią podświetlania OLED ma za zadanie wyświetlać obraz jeszcze lepszy. Kiedy siedzisz przed takim telewizorem, masz każdy fragment obrazu oddalony od oczu o taki sam odcinek. Co Ci to daje? Zyskujesz wrażenie, że detale zlokalizowane w centrum i po bokach mają tę samą wielkość. Zakrzywiony ekran jest dopasowany do naturalnego pola widzenia człowieka i zyskujesz w mniej nachalnej postaci to, co daje technologia 3D: masz wrażenie otoczenia obrazem.

Po co w telewizorze Smart TV?

W większości nowoczesnych telewizorów znajdziesz funkcję Smart TV, którą pokochasz, jeśli tylko zależy Ci na sprawniejszym korzystaniu z urządzenia oraz spersonalizowaniu ustawień. Smart TV przemienia telewizor w prawdziwe centrum domowej rozrywki. Możesz korzystać za jego pomocą z internetu, przełączać filmy i sterować innymi ustawieniami za pomocą smartfona lub tabletu, „nauczyć” ekran reagowania na komendy głosowe, a nawet zaprogramować na rozpoznawanie Twojej twarzy.