Pralka to jeden z najczęściej używanych i najpowszechniejszych sprzętów AGD w domach Polaków. Poszczególne modele różnią się od siebie dostępnymi funkcjami i stopniem ich zaawansowania oraz dodatkowymi udogodnieniami, które pojawiają się wraz z nowymi modelami. Sprawia to, że coraz częściej decydujemy się na nowoczesne sprzęty jeszcze bardziej ułatwiające codzienne życie. Czym się charakteryzuje pralka typu slim? Czy można nią sterować za pomocą smartfona? Odpowiadamy!

  1. Pralka wolnostojąca – jakie cechy powinna mieć?
  2. Inteligentne pralki – urządzenia z Wi-Fi
  3. Co zrobić, gdy w łazience jest mało miejsca?
  4. Klasa energetyczna

Pralki wolnostojące są podstawowym sprzętem do usuwania zabrudzeń z naszych ubrań.

Pralka wolnostojąca – jakie cechy powinna mieć?

Pralka wolnostojąca cieszy się największą popularnością wśród Polaków. Dodatkowo oferta tego rodzaju urządzeń jest najbardziej rozbudowaną. Pralka wolnostojąca zazwyczaj charakteryzuje się większą pojemnością bębna, a do tego wyróżnia się szerszym wyborem dostępnych na rynku modeli. W przypadku jej kupna koniecznie trzeba brać pod uwagę wymiary łazienki, jak również zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki temu będzie można odpowiednio dopasować jej umiejscowienie.
Podczas wybierania pralki można spotkać się przynajmniej z kilkoma rodzajami tego rodzaju sprzętu. Zazwyczaj stosowane są modele ładowane od góry albo od przodu (są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu). Jeśli kupujesz model ładowany od przodu, pamiętaj, by pozostawić przestrzeń na otwieranie drzwiczek. Kolejne istotne aspekty, to programy prania, maksymalna prędkość wirowania (obr./min), poziom hałasu i funkcje dodatkowe (pranie bąbelkowe, automatyczne dozowanie środka piorącego, eco czyszczenie bębna).

Inteligentne pralki – urządzenia z Wi-Fi

Coraz więcej pralek oferuje dzisiaj bezprzewodową łączność, która jest realizowana za pomocą Bluetooth lub poprzez Wi-Fi (to rozwiązanie jest popularniejsze i zarazem lepsze). Dzięki temu urządzenia uzyskują dostęp do Internetu. Nie oznacza to jednak, że na niewielkim ekranie pralki uruchomimy przeglądarkę internetową albo będziemy mogli oglądać popularne seriale.
Inteligentne pralki łączą się z Internetem po to, by ich użytkownicy mogli nimi zarządzać z poziomu innych sprzętów, a konkretnie smartfonów i tabletów. Za sprawą dedykowanych aplikacji możliwe jest wydawanie im komend bez ruszania się z fotela. Nie rozwiązuje to wszystkich problemów, bo przecież trzeba jeszcze pranie do bębna załadować. Trzeba jednak przyznać, że wspomniana opcja otwiera zupełnie nowe możliwości. Na smartfona można dostawać powiadomienia o skończonym praniu oraz sprawdzać status pracy urządzenia. Część modeli pralek pozwala nawet przeprowadzać diagnostykę urządzenia.

Co zrobić, gdy w łazience jest mało miejsca?

Polacy zazwyczaj trzymają pralki w łazienkach. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy łazienka jest zbyt mała. Co wtedy? Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pralka typu slim – zauważalnie mniejsza, jednak tak samo funkcjonalna, co jej większe odpowiedniczki.
Oszczędność miejsca w pomieszczeniu dzięki niej to spory plus, ale równocześnie takie urządzenie ma też niestety kilka wad. Najważniejszą z nich jest mniejsza pojemność bębna. W bębnie zmieści się mniej prania i przez to trzeba będzie je robić częściej. Z drugiej strony dla wielu osób brak wystarczającej ilości miejsca oznacza, że pralka slim to jedyny sensowny wybór.

Klasa energetyczna

Obecnie rosnące ceny energii sprawiają, że ludzie coraz częściej szukają sposobów na zaoszczędzanie pieniędzy. Jeden z parametrów, które to ułatwiają, to klasa energetyczna urządzenia. Jaka klasa energetyczna jest najlepsza?
Intensywnie zielony (czyli klasa energetyczna A) oznacza sprzęt, który jest najbardziej efektywny energetycznie, z kolei czerwony kolor oznacza klasę energetyczną G, czyli sprzęt charakteryzujący się najniższą efektywnością energetyczną. Im jest wyższa klasa energetyczna, tym urządzenia są bardziej energooszczędne, a co za tym idzie – zużywają mniej energii.

Pralka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w domu. Urządzenie powinno odpowiadać indywidualnym potrzebom domowników i mieścić się w założonym wcześniej budżecie. Przed kupnem pamiętaj o wszystkich rzeczach wspomnianych w naszym artykule. Powinny one pomóc w wybraniu optymalnego urządzenia, które spełni Twoje oczekiwania.

Artykuł sponsorowany