Płyta grzejna na wyspie to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej posiadaczy kuchni z wyspą. Dobrze dobrany okap sufitowy to nie tylko praktyczne urządzenie, które podnosi nasz komfort podczas gotowania, ale i prawdziwa dekoracja kuchni.  Jaki okap do montażu nad wyspą wybrać, by d=sobie zapewnić wygodę, a naszej kuchni stylową aranżację?

Czym jest okap wyspowy?

Okap nadwyspowy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do instalacji nad wyspą kuchenną. Ze względu na specyficzne usytuowanie płyty grzejnej, okapy wyspowe montowane są bezpośrednio nad nią – do sufitu. Nowoczesne okapy wiszące są wyjątkowo estetyczne i nierzadko po prostu przypominają piękne lampy. Pod względem wizualnym do wyboru mamy różne rodzaje okapów sufitowych:

  • okap wyspowy w kształcie tuby,
  • okap wyspowy o kształcie prostopadłościanu,
  • okap wyspowy w kształcie litery T,
  • okap wyspowy w kształcie sześcianu.

Jak dobrać okap nadwyspowy?

Poszczególne rodzaje okapów wyspowych pasować będą do różnych kuchennych stylów, ale i do różnych wymiarów pomieszczeń. Najpopularniejszym wyborem do kuchni z wyspą zdaje się być okap rurowy, czyli w kształcie tuby. Okap cylindryczny będzie świetnym wyborem do wysokich pomieszczeń, w których będziemy w stanie w pełni go wyeksponować. W niższych kuchniach sprawdzić może się okap wiszący w kształcie prostopadłościanu. Urządzenie to cechuje się lżejszą konstrukcją, dzięki czemu w nieco niższych pomieszczeniach nie będzie przytłaczające. Okapy w kształcie litery T posiadać będą największą powierzchnię pochłaniania, co oznacza, że sprawdzą się przy większych płytach grzewczych.

Okap nadwyspowy – jak montować?

Sposób montażu okapu wyspowego będzie zależny od późniejszego sposobu jego działania. Gdy urządzenie pracować ma w trybie pochłaniacza, wystarczy że podwiesimy go na suficie, korzystając z wkrętów albo haków. Okap na filtr węglowy oczywiście wymaga podłączenia do prądu, dlatego należy pamiętać też o tym, że nad płytą grzejną, która znajdować ma się na wyspie, musimy zaplanować instalację elektryczną. Kiedy natomiast okap nadkuchenny pracować ma w trybie wyciągu, niezbędne będzie poprowadzenie przewodów wentylacyjnych po suficie do głównego ciągu. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku będzie montaż okapu do sufitu podwieszanego, który pozwoli nam ukryć mało estetyczną instalację. A na jakiej wysokości powinien znajdować się nasz okap nadwyspowy? Wysokość montażu okapu dobrze jest przede wszystkim dobrać do naszego wzrostu, tak by zapewnić sobie swobodny dostęp do płyty. Minimalny dystans pomiędzy płytą gazową a okapem to 70 cm, z kolei między okapem a płytą elektryczną należy zachować odstęp co najmniej 65 cm.

Najlepszy okap do kuchni – porównanie popularnych modeli

Wybierając okap nad wyspę, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na jego wydajność. Tylko okap o wysokiej wydajności będzie w stanie zatrzymać rozprzestrzeniające się zapachy, tak by nie powędrowały one do kolejnych pomieszczeń. Drugim czynnikiem jest sposób sterowania. Łatwe w obsłudze przyciski pozwolą na szybką zmianę ustawień w razie nagłej potrzeby. W okapach wiszących, montowanych w większej odległości od płyty, przydatny będzie też pilot do zdalnego sterowania. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste: nie musimy wysoko sięgać, by zarządzać pracą okapu, a do tego możemy robić to z dystansu. Dodatkowo, kiedy nie dotykamy urządzenia, nie pozostawiamy na nim odcisków palców, a zatem dużo prostsze jest jego utrzymanie w czystości. To szczególnie przydatna opcja, kiedy materiałem, z którego wykonany jest okap, jest stal nierdzewna. Nie bez znaczenia będzie też zainstalowane w okapie oświetlenie. Najlepszym wyborem będzie okap z oświetleniem ledowym. Diody LED są wydajne i energooszczędne, a do tego są w stanie zapewnić nam jasne światło. Niektóre z urządzeń umożliwią nam także regulację natężenia oświetlenia w zależności od bieżących potrzeb. Warto też zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak na przykład timer, który w kuchni jest wyjątkowo przydatnym akcesorium.

Zaprezentowane we wpisie okapy kuchenne możesz nabyć m.in. na stronie producenta – kernau.com