Prosty monitoring GPS samochodu przekazuje jedynie informacje o pozycji. W handlu dostępne są jednak o wiele bardziej rozbudowane systemy, które potrafią oprócz tego przekazywać również mnóstwo danych o stanie samego auta, a nawet mogą umożliwiać zdalną kontrolę.

Podgląd pracy kierowcy w firmie
Systemy zaawansowanego monitoringu pojazdów są przeznaczone głównie dla przedsiębiorstw, które posiadają duże floty samochodowe. Jednak istnieje również możliwość instalacji takiego urządzenia w aucie osobowym, ale kosztuje to więcej niż standardowy system. Dlatego też osoby prywatne rzadko decydują się na aż tak dalece zaawansowany monitoring pojazdów. Zwłaszcza, że urządzenia te dedykowane są do podglądu tego, co robi kierowca w czasie jazdy. Dzięki temu można łatwo wykryć pracownika, który jeździ bardzo szybko i agresywnie, nadmiernie eksploatując i nadwyrężając firmowe auta. System daje pole manewru do wyciągnięcia konsekwencji wobec takich osób. Dyspozytornia otrzymuje nie tylko informację o aktualnej pozycji, ale także o fakcie uruchomienia silnika, jego prędkości obrotowej, prędkości poruszania się pojazdu, poziomie paliwa w baku i tak dalej.

Podłączenie do komputera silnika
Kwestie techniczne, takie jak odczyt rozmaitych parametrów, realizowane są poprzez połączenie sterownika z komputerem silnika pojazdu. Oczywiście nie polega to na zwyczajnym włożeniu jakiegoś urządzenia w gniazdo diagnostyczne OBD, byłoby to zbyt łatwe do obejścia. Lokalizator samochodu wpięty jest bezpośrednio w szynę CAN, dzięki czemu na bieżąco monitoruje wszystkie informacje, jakie są w tej sieci przekazywane. Co więcej, umożliwia to także zdalną kontrolę auta, na przykład blokadę uruchomienia silnika, bądź zamknięcie lub otwarcie drzwi. W ten sposób, gdyby dyspozytor miał uzasadnione podejrzenie, że jeden z pracowników usiłuje uprowadzić firmowe auto, lub na przykład załatwia swoje sprawy w godzinach pracy, może zdalnie uniemożliwić mu dalszą jazdę.

Duże firmy transportowe biorą śledzenie pojazdów wyjątkowo serio. Dzięki tym systemom zabezpieczają swoją własność zarówno przed kradzieżą, jak i nieodpowiednią eksploatacją przez kierowców, którzy mogliby doprowadzić do przedwczesnych uszkodzeń ważnych podzespołów.