Klasyczne oświetlenie żarówkowe zaczyna przechodzić do lamusa za sprawą nowoczesnych taśm led, stosowanych zarówno do oświetlania wnętrza domu, jak i jego zewnętrznej części. Wypieranie klasycznego oświetlenia stało się możliwe, dzięki kilku zasadniczym czynnikom. Przede wszystkim diody led są tanie i przyczyniają się do dbania o środowisko. Ma to szczególne znaczenie w świetle dyrektywy Unii Europejskiej, mającej zwiększyć świadomość społeczną w zakresie alternatywnych źródeł energii. Ich praca nie zmienia naszego stanu otoczenia, a pomaga w oszczędnościach energetycznych.

Najlepsze taśmy LED – wodoszczelne

Czym tak naprawdę wyróżniają się taśmy led? Składają się z dziesiątek drobnych diod elektroluminescencyjnych, ułożonych szeregowo na elastycznym laminacie PCB. Podzielone są na moduły trzyelementowe, które emitują światło różnego zabarwienia – czerwonego, niebieskiego i zielonego. Istotnym ogniwem budowy jest opornik, pozwalający na stały przepływ prądu w obwodzie. Taśmy led zasilane są zazwyczaj napięciem stałym 12 V, w przypadku większej liczby diod wartość zostaje zwiększona do 24 V. Długie rolki dzielone są na moduły (zazwyczaj pięciometrowe), gdzie każdy posiada indywidualny system instalacyjny, który możemy oddzielać od siebie.

Oświetlenie zewnętrzne LED

Oświetlenie zewnętrzne LED

Taśmy led umieszczane w specjalnych panelach osłonowych, z powodzeniem stosowane są w oświetlaniu zewnętrznym. Stają się tym samym funkcjonalną i integralną częścią miasta, podnosząc warunki bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, w szczególności pieszych. Wodoszczelne taśmy led wyposażone w specjalne oprawy, wykorzystywane są przy oświetlaniu witryn sklepowych oraz banerów reklamowych. Przykładem takiej taśmy jest IP68, która z powodzeniem może być stosowana w różnorodnych inwestycjach, ponieważ odporna jest na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowym atutem jest długa żywotność diod led oraz szybkość montażu konstrukcji. W tej branży są one tak wszechobecne, że bardzo często nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Taśmy led znalazły szerokie zastosowanie również w domach i mieszkaniach. Stanowią nie tylko dodatkowe źródło oświetlenia, ale uatrakcyjniają twoje wnętrza. Emitują delikatne światło, które nadaje wnętrzu nowoczesnego i niepowtarzalnego charakteru. Świetnie sprawdzą się również w kuchni, jako dodatkowe źródło światła dla powierzchni roboczych.

Kolorowe i jednobarwne taśmy LED

Ze względu na barwę wyróżniamy taśmy led kolorowe oraz jednobarwne, a ich wybór zależny jest od miejsca wykorzystania. Z kolei w celu zabezpieczenia diod przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, pokrywa się je warstwą silikonu. Jeśli chcemy oświetlić powierzchnie w kątach, nie powinniśmy zginać taśmy, ponieważ straci ona na swojej właściwości, a nawet możemy doprowadzić do przerwania strumienia prądu. W tym przypadku możemy odcinać od siebie kolejne moduły, przy czym taśma led nie straci na wartości. Istnieje możliwość zastosowania taśm zginalnych, aby skutecznie wypełnić wszystkie kąty. Mają one jednak jedną wadę – nie są pokryte warstwą silikonu, dlatego nie są odporne na wilgoć. Jeśli zaś chcemy wykorzystać taśmę na zewnątrz, warto zastosować wodoszczelne taśmy led typu ip68, które możemy znaleźć na stronie Illumiantions.pl. Charakteryzują się one prostym montażem oraz długowiecznością.

Zalety taśm LED

Taśmy led mają wiele zalet, przede wszystkim znajdują szerokie zastosowanie. W mieszkaniu możemy je wykorzystać zarówno w salonie, aby oddzielić od siebie dwie przestrzenie oraz w kuchni, aby oświetlić blaty do pracy. Sprawdzą się świetnie do sypialni, jako stworzenie intymnego i przytulnego miejsca o nieoślepiającym strumieniu światła, a także w łazience, aby dodać lustrom nowoczesności. Znajdują szerokie zastosowanie w aranżacjach zewnętrznych, oświetlając witryny sklepowe, jak i będąc świetnym źródłem światła banerów reklamowych. W tym przypadku należy zastosować wodoszczelne taśmy led, które chronią diody przed czynnikami zewnętrznymi tj. wilgocią, wiatrem, deszczem, gradem. Stosując taśmy led, chronimy środowisko przed nadmiernym zużywaniem prądu.