Pierwotne przeznaczenie dronów dotyczyło zastosowania w wojsku, ale teraz, kiedy technologia przyspieszyła, pojawiły się na rynku różne wersje tych urządzeń. Także takie, które mogą być zastosowane przez cywilów. Drony zyskały popularność w wielu środowiskach i są chętnie wybierane jako prezent dla dzieci i dorosłych lubiących nowinki techniczne. W jaki sposób wybrać drona, by spełniał wszystkie oczekiwania?

Drony możemy podzielić na rekreacyjne i profesjonalne. Jedne będą głównie zabawką, inne są kupowane pod kątem robienia ciekawych filmów i zdjęć. Każdorazowo potrzeby i oczekiwania mogą być nieco inne, dlatego trzeba się zastanowić, jakie parametry w danym przypadku będą najodpowiedniejsze. Ważny jest też przedział cenowy, na którym się koncentrujemy. W wielu przypadkach wystarczą modele z niższej półki cenowej.

Ile kosztuje dron?

To chyba pierwsze pytanie, jakie przyjdzie nam do głowy, kiedy zapragniemy mieć to urządzenie. Rozstrzał cenowy jest spory. Drony rekreacyjne są już za kilkaset złotych, za to drony profesjonalne wiążą się z kwotami liczonymi w tysiącach. Jeśli urządzenie ma być dla dziecka lub nastolatka, który potraktuje je jako nowoczesną i modną zabawkę, nie trzeba wydawać dużych pieniędzy. Nawet wśród tańszych urządzeń są takie, które pozwalają na długie loty rozrywkowe, a część z nich ma kamerę. Drony profesjonalne są dużo droższe, ale też ich jakość jest wyższa. Lepiej radzą sobie w powietrzu, a fotografowie i kamerzyści będą mogli zrobić bardziej satysfakcjonujące ujęcia. Dla przykładu Dron DJI Mavic 2 Pro w sklepie MegaDron.pl można nabyć za 6 599 zł

Jak długo latają drony?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy spojrzeć nie tylko na cenę. Liczy się także wiele innych czynników. Przede wszystkim jeśli zależy nam na tym, by jednorazowo dron mógł latać długo, patrzymy na baterię. Przy urządzeniach o niższych cenach, czas lotu drona to około 10 minut. Jeśli zdecydujemy się na model z mocniejszą baterią, wtedy lot może trwać nawet pół godziny. Drony różnią się też pod względem wizualnym. Część producentów chcąc zachęcić do zakupu, przygotowała linie dronów o unikalnym i nowoczesnym designie.

Co z innymi parametrami?

Kierowanie dronem nie należy do prostych, więc często urządzenie natrafia na przeszkody. Zwłaszcza, jeśli osoba kierująca nie ma doświadczenia. Od jakości wykonania poszczególnych elementów będzie zależało to, na ile te zderzenia będą szkodliwe. Najłatwiej psują się obecne w tańszych dronach plastikowe elementy. Przeglądając różne drony można zauważyć, że różnią się sposobem sterowania.

Szukając zaawansowanych technologicznie urządzeń musimy wiedzieć, że steruje się nimi znacznie trudniej niż dronami rekreacyjnymi. Jednocześnie są bardziej czułe, a wykonywane ruchy bardziej precyzyjne. Kiedy natomiast głównym przeznaczeniem drona ma być kręcenie filmów i robienie zdjęć, jednym z priorytetowych funkcji jest kamera o dobrych parametrach technicznych. Wśród dodatkowych funkcji, które może posiadać urządzenie, jest np. system omijania przeszkód lub wbudowany GPS.