Świadomość swoich działań jest bardzo ważnym aspektem pracy biurowej. Aby ją mieć, trzeba jednak zdobyć pewne umiejętności i przyswoić pewien zasób wiedzy z zakresu bezpieczeństwa IT. Z tego też powodu centra szkoleniowe organizują zajęcia, na których firmy mogą ulepszyć między innymi poziom swojego bezpieczeństwa IT.

Security Awareness – jak być świadomym użytkownikiem?

Świadomość pracowników związana z cyberprzestrzenią to aspekt, który powinien leżeć w interesie każdego pracodawcy. W dzisiejszych czasach łatwo o narażenie się na działania hakerów i innych niebezpieczeństw wynikających z korzystania z Internetu. W przypadku firmy nieumiejętne poczynania mogą przynieść katastrofalne skutki nie tylko finansowe, ale również prawne. Warto więc zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, wysyłając swoich pracowników na odpowiednie szkolenia.

Jednym z nich niewątpliwie jest warsztat firmy I know IT Security Awareness, podczas którego uczestnicy dowiedzą się o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, poznają metody funkcjonowania hakerów oraz skuteczne sposoby zabezpieczania się przed nimi. Ponadto uzyskają informacje dotyczące nawyków, które warto praktykować na co dzień, by uchronić się przed cybernetycznymi atakami.

Bezpieczeństwo IT – dlaczego jest ważne?

Bezpieczeństwo IT ma ogromne znaczenie. Wiedza i umiejętności z zakresu tego zagadnienia pozwalają ustrzec się organizacjom przed między innymi:

  • przejęciem cennych informacji,
  • utratą danych,
  • upublicznieniem danych wrażliwych,
  • dezorganizacją pracy.

Do wyżej wymienionych problemów może doprowadzić nieodpowiedzialne i nieświadome korzystanie ze sprzętu i oprogramowania komputerowego w firmie. Istnieje mocne powiązanie terminów „świadomy pracownik – bezpieczeństwo IT” Trudno bowiem wyobrazić sobie przemyślaną pracę w wykonaniu osób, które nie przestrzegają zasad bezpiecznego korzystania z komputera w firmie.

Pracownik biurowy – szkolenia z bezpieczeństwa IT

Pracownik biurowy szkolenia z zakresu bezpieczeństwa IT powinien postawić na priorytetowym miejscu. Dzięki temu możliwe jest przyswojenie materiału opracowanego przez certyfikowanych inżynierów. Uczestnicy szkoleń potrafią nie tylko określić występujące w Internecie zagrożenia, ale również zapobiegać im. Uczą się zatem budować bezpieczna hasła, a także poznają zagadnienia takie jak choćby phishing oraz socjotechniki. Wszystko po to, aby praca była maksymalnie świadoma i odpowiedzialna. Efekty takich szkoleń są widoczne zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach. Ochrona antywirusowa nie jest bowiem jedynym filarem bezpieczeństwa organizacji. Odpowiednie korzystanie z sieci oraz urządzeń komputerowych w firmie i domu to podstawa.