Decydując się na zakup mieszkania niejeden zastanawia się, czy szukać mieszkania bezpośrednio od właściciela, czy może lepiej zdecydować się na usługi biura pośrednictwa. Wokół usług tego typu narosło sporo mitów, a obiegowa opinia o pośrednikach nie należy do zbyt pozytywnych. Warto wiedzieć czego możesz oczekiwać po współpracy z biurem nieruchomości, bo to inwestycja, która może się bardzo opłacić.

Znajomość lokalnego rynku nieruchomości

Pośrednicy to osoby doskonale orientujące się w aktualnych warunkach rynkowych. Orientują się oni w tym, co jest na rynku, jakie mieszkania się sprzedają, jak wyglądają różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi oraz wiedzą, która oferta jest okazją, a która tylko się taką wydaje.

Warto jednak pamiętać, że rynek nieruchomości jest bardzo mocno powiązany z lokalizacją i dlatego szukając mieszkania w Warszawie warto wybrać biuro nieruchomości w Warszawie. Nawet jeśli na co dzień mieszkasz na drugim krańcu Polski, ale chcesz kupić mieszkanie w Warszawie, to zgłoś się do stołecznego biura, bo to tam będą doradcy najlepiej znający lokalny rynek nieruchomości. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na rzetelną poradę.

Znajomość przepisów związanych z obrotem nieruchomościami

Większość osób kupuje nieruchomość maksymalnie kilka razy w życiu. W związku z tym rzadko kto jest na bieżąco z wszystkimi przepisami związanymi z obrotem nieruchomościami. W niektórych sytuacjach obrót nieruchomości wymaga również znajomości prawa spadkowego, podatkowego czy przepisów związanych z budownictwem. Dzięki współpracy z pośrednikiem nie musisz sam zagłębiać się w tony przepisów, które mogą mieć zastosowanie w przypadku nieruchomości, którą chcesz kupić.

Zanim jednak dojdzie do rozmowy na temat sytuacji prawnej możesz oczekiwać od pośrednika, że sprawdzi stan prawny nieruchomości i poinformuje Cię o tym, jaki ma to wpływ na Ciebie, jeśli podejmiesz decyzję o zakupie.

Wsparcie w negocjacjach warunków umowy

Często wydaje się, że negocjacje przy zakupie mieszkania dotyczą tylko rozmów na temat ceny. Prawda jest jednak taka, że cena jest tylko wynikiem innych warunków, które są ustalane w ramach negocjacji. Jeśli nie masz wprawy w negocjacjach, to wsparcie pośrednika może być dla Ciebie ogromną pomocą. Dzięki swojemu doświadczeniu pośrednik może Cię wspomóc przy negocjacjach, podpowiadając rozwiązania służące osiągnięciu konsensusu. W niektórych sytuacjach może to być przyspieszenie terminu opuszczenia mieszkania przez aktualnego właściciela, dzięki czemu Ty zaoszczędzisz na czynszu za wynajmowane mieszkanie. Dla Ciebie może to być spora ulga, a właścicielowi być może nie zrobi wielkiej różnicy kiedy opuści mieszkanie. I choć cena mieszkania się nie zmieni, to takie ustalenie warunków umowy przyniesie Ci realne korzyści.

Pomoc w formalnościach

Zadaniem pośrednika jest takie poprowadzenie transakcji, by doszło do podpisania umowy przenoszącej własność.

Ostatnim etapem przed wizytą u notariusza jest kompletowanie dokumentów potrzebnych do podpisania umowy. Dobry pośrednik pomaga w jej kompletowaniu oraz służy pomocą w wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości, które mogą pojawić się jeszcze na tym etapie. Dzięki niemu nie musisz samodzielnie biegać po urzędach, tracąc czas i gubiąc się w biurokracji. Z jego wsparciem dopełnienie formalności po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania będzie prawdziwą przyjemnością.