Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2 będzie następowała etapami, w związku z czym należy się do niej odpowiednio przygotować? Kiedy DVB-T2 wchodzi do Polski? Jak sprawdzić, czy telewizor będzie obsługiwał nowy standard? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest DVB-T2?

DVB-T2, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2 to nowy standard nadawania telewizji naziemnej, który jest następcą funkcjonującego od 2013 roku standardu DVB-T. Zmiana standardu nadawania nie tylko pozytywnie wpłynie na jakość odbioru obrazu oraz dźwięku, ale umożliwi również rozwój sieci 5G. Wynika to z faktu, że niektóre pasma telewizji naziemnej będą wykorzystywane właśnie w tym celu. Warto podkreślić, że standard DVB-T2 umożliwi nie tylko odbiór wszystkich kanałów w jakości HD, co nie było możliwe w przypadku DVB-T, ale także odbiór telewizji hybrydowej. W efekcie pozwoli uzyskać dostęp do większej liczby kanałów oraz materiałów archiwalnych, czy zwiastunów nowych programów.

Kiedy DVB-T2 wchodzi do Polski?

Warto również podkreślić, że decyzja o zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2 jest wynikiem nakazu Komisji Europejskiej, co ma na celu wspomniany już rozwój sieci 5G. Cała operacja będzie przeprowadzana etapami i rozpocznie się 28 marca, a zakończy 27 czerwca tego roku. Dokładny harmonogram zmian z wyszczególnieniem konkretnych regionów wygląda następująco:

  • etap I – 28 marca – województwo lubuskie, dolnośląskie i opolskie;
  • etap II – 25 kwietnia – województwo zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie;
  • etap III – 23 maja – województwo łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie;
  • etap IV – 27 czerwca – województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Są to bardzo ważne daty, ponieważ zapominając o nich może okazać się, że nie będziemy mogli odbierać telewizji naziemnej. W związku z tym należy odpowiednio przygotować się do zmian, a w szczególności sprawdzić, czy nasz telewizor posiada DVB-T2.

Jak przygotować się do zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej?

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej wymaga od odbiorców odpowiedniego przygotowania, które polega na zweryfikowaniu tego, czy posiadany sprzęt obsługuje DVB-T2. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Informacje na ten temat powinny znajdować się w instrukcji sprzętowej, w związku z czym warto ją odszukać. Szybszym sposobem jest jednak skorzystanie z internetowej wyszukiwarki, która pozwala zweryfikować obsługę DVB-T2 po wpisaniu konkretnego modelu telewizora. Co zrobić w sytuacji, gdy nasz sprzęt nie obsługuje DVB-T2? W tym przypadku należy wymienić go na nowy lub zakupić specjalny dekoder, co jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Nowy telewizor DVB-T2 jest zalecany szczególnie posiadaczom starszych modeli, które nie tylko nie obsługują nowego standardu nadawania, ale nie mają również łączności z Internetem, co uniemożliwi odbiór telewizji hybrydowej.

Podsumowując należy stwierdzić, że z uwagi na to, iż zmiana standardu nadawania nadchodzi wielkimi krokami już teraz warto sprawdzić, czy nasz telewizor posiada DVB-T2. Pozwoli to odpowiednio wcześnie dokupić dekoder lub wymienić sprzęt na nowy.