Komfort podróżowania samochodem jest uzależniony od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest poziom hałasu w jego wnętrzu. Może być on generowany między innymi przez opony, zwłaszcza te z niedomiarem ciśnienia. Jednak nie tylko słabo napełnione powietrzem koło hałasuje nadmiernie. Drgania powietrza, jakie w czasie jazdy wytwarzają opony, także powodują mało przyjemny dla uszu hałas. Podobnie zresztą jak inne dźwięki wytwarzane przez ogumienie samochodu, zwłaszcza wywołane jego poruszaniem się po nierównej nawierzchni. Niestety jest to normalne zjawisko. Opony bowiem mają cały czas kontakt z nawierzchnią, stale się kręcą, drgają, klocki bieżnika uderzają o siebie, więc czynniki te niewątpliwie powodują hałas. Można jednak znacząco obniżyć jego poziom, wybierając odpowiednie opony. Zatem jak wybrać opony o niskim poziomie hałasu? To proste, wybierać tylko te sprawdzonych marek.

Testy poziomu hałasu i komfortu opon – czy rzeczywiście są potrzebne

Każda szanująca się firma, produkująca ogumienie systematycznie prowadzi badania i jazdy testowe mające na celu sprawdzenie komfortu podróżowania oraz poziomu hałasu opon, które zamierza wprowadzić na rynek. Doświadczeni kierowcy testowi wykonują dziesiątki zleconych zadań, których celem jest zbadanie, jak w praktyce sprawdzają się opony, czy zapewniają optymalną wygodę podróżowania oraz, czy nie są zbyt głośne. Jeśli opona pozytywnie przejdzie testy, rozpoczyna się jej masowa produkcja. Badanie poziomu głośności opon to tylko część badań nad nimi prowadzonych, ale mająca kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy samochodem. Dlatego tak dużą uwagę przywiązują producenci ogumienia do tego rodzaju testów – zobacz na: https://www.continental-opony.pl/samochod

Głośność opony, od czego właściwie zależy

Każda opona posiada inną charakterystykę, zastosowanie, ale przede wszystkim częstotliwość własną. Kiedy jest ona bliska częstotliwości drgań własnych samochodu, hałas zostaje spotęgowany i staje się wyjątkowo dokuczliwy. Z tego prostego powodu producenci ogumienia zaczynają produkować opony dedykowane do konkretnego modelu auta. Tak jest między innymi w przypadku firmy Continental, która ściśle współpracuję z Mercedesem i zaopatruje samochody tej marki w doskonałej jakości opony. Nie ulega jednak wątpliwości, że szukając cichych i komfortowych w użytkowaniu opon, należy przede wszystkim czytać etykiety na nich umieszczone. Znajdują się tam wszelkie informacje o parametrach, jakie posiada guma, jej oporach toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz oczywiście poziomie hałasu. Jest on podawany w decybelach, jak również określony w formie znaku graficznego, przedstawiającego głośnik z falą znajdującą się obok niego. Jeśli zatem zależy nam, aby nasze opony były komfortowe i ciche, wybierajmy te, które mają najmniej decybeli. Wybierajmy także te o wyższym profilu i nieco węższe, ponieważ znacznie lepiej tłumią drgania i nierówności niż szerokie i bardziej hałaśliwe opony.