Rejestracja spółki LTD to proces stosunkowo szybki i przejrzysty. Jeszcze prostszym rozwiązaniem wydaje się jednak zakup gotowej spółki Ltd zarejestrowanej w UK, która już po około 24 godzinach może nam zapewnić kompromis pomiędzy własną firmą a brakiem konieczności poświęcania czasu na związane z nią procesy formalne. Mowa o Shelf Company, która w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności na Wyspach Brytyjskich. Czy rzeczywiście zakup gotowej spółki to minimum formalności i maksimum korzyści?

Gotowa spółka, czyli Shelf Company – firma typu „kup i działaj”

Shelf Company to nic innego jak gotowa spółka, która, za stosowną opłatą, pozwala jej nabywcy zaoszczędzić czas, który, w tradycyjnym sposobie otwarcia własnej firmy, trzeba byłoby poświęcić na składanie wniosków i oczekiwanie na ich rozpatrzenie. Zakup „spółki szelfowej” to metoda, dzięki której już w 24 godziny po dokonaniu transakcji można rozpocząć rozkręcanie własnego biznesu. Jak wykazują obserwacje rynkowe, prosty sposób na wejście w buty przedsiębiorcy szczególnie przypada do gustu osobom, które nie czują się najlepiej w kwestiach formalnych, ale także tym, które cenią sobie staż działalności będący swego rodzaju chwytem marketingowym w postaci wieloletniej tradycji.
Kwestie nabycia „spółki szelfowej” wydają się przejrzyste: jak przekonują pośrednicy, wystarczy wybrać spełniającą nasze oczekiwania firmę z „półki”. Jak przebiega zakup Shelf Company? Cały proces związany z przekazaniem gotowej spółki Ltd nowym nabywcom rozpoczyna się od wybrania pożądanej jednostki gospodarczej. Następnym krokiem jest złożenie zamówienia oraz wypełnienie formularza online, w którym należy podać dane dyrektora i akcjonariuszy. Jak zapewniają pośrednicy „spółek szelfowych”, otrzymanie pełnej dokumentacji jest gwarancją natychmiastowego transferu udziałów i zmiany struktury firmy oraz zgodnej z prawem zmiany właściciela.

Czy gotowa spółka Ltd jest dla każdego?

Zakup Shelf Company to kwota mieszcząca się w przedziale od 300 do 5000 GBP i więcej. Ostateczna cena zależeć będzie od tego, w jakim stopniu rozwijać się pozwala nam dany rodzaj działalności. Stawka rośnie na przykład w momencie, w którym firma znajduje się w rejestrze VAT.
Jak widać, „spółki szelfowe” mają liczne zalety, ale również swoją cenę. Jeżeli jednak przedsiębiorca uzna, że Shelf Company jest właśnie dla niego, zanim przystąpi do zakupu, powinien zorientować się, czym się kierować przy wyborze tego rodzaju transakcji. Cena rośnie wraz z „wiekiem” firmy czy też różnorodnymi wartościami dodanymi, na przykład tymi w postaci rejestru w brytyjskim systemie VAT czy przypisanym do firmy numerem konta bankowego.

Zakup „spółki szelfowej” – czym się kierować?

Jeżeli zdecydujemy się na wejście do przedsiębiorczego świata drogą zakupu zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii spółki LTD, musimy pamiętać o sprawdzeniu interesującej nas działalności gospodarczej. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się bliżej samej charakterystyce firmy – jej siedzibie czy bieżącym księgom rachunkowym i sprawozdaniom finansowym. Warto również zwrócić uwagę na posiadany, aktywny numer konta bankowego. Przedsiębiorcy, którzy chcą obracać się w branży handlowej, obligatoryjnie powinni sprawdzić rejestrację w brytyjskim systemie VAT. Nie bez znaczenia będzie tutaj również historia handlowa interesującej nas spółki. Najlepiej byłoby, gdyby nasza przyszła spółka Ltd mogła się pochwalić nienaganną przeszłością, w której brak będzie śladów podejmowania jakichkolwiek działalności biznesowych.

Jak widać, kompleksowy research może nam przysporzyć sporo trudności, szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzi zakup spółki mieszczącej się poza granicami rodzimego kraju. W takiej sytuacji dobrą praktyką biznesową może okazać się powierzenie tego zadania fachowcom.

Z uwagi na to, że dogłębna analiza „spółki szelfowej” nie jest zbyt łatwym zadaniem, co zresztą widać po licznych płaszczyznach, jakie przyjdzie sprawdzić nabywcy Shelf Company, to zadanie warto powierzyć sprawdzonej kancelarii zajmującej się działalnościami prowadzonymi w Wielkiej Brytanii.
Między innymi właśnie takie usługi świadczy kancelaria TaxAngels, która specjalizuje się we wszystkim, co jest związane z brytyjskimi spółkami Ltd.

Czy warto zdecydować się na Shelf Company w Wielkiej Brytanii?

Czy warto zdecydować się na zakup gotowej spółki Limited? A może lepiej od początku liczyć na siebie i zacząć budować własną firmę, samodzielnie rejestrując działalność w Wielkiej Brytanii? Właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osobom, którym zależy na czasie zarówno w kontekście możliwości rozkręcania biznesu niemal od razu, jak i w odniesieniu do stażu firmy, z pewnością bardziej przypadnie do gustu opcja zakupu gotowej spółki – więcej przeczytasz tutaj.

Jeżeli jednak powyższe aspekty nie mają dla nas większego znaczenia, warto tworzyć swoją historię biznesową samemu. Trzeba jednak przyznać, że wizja stworzenia prężnie działającego biznesu od podstaw w przyszłości może przynieść jego właścicielowi o wiele większą satysfakcję.