Może nie wszyscy (bo to przecież niemożliwe), ale większość osób posiada telefon komórkowy, nierzadko smartfon. Zgodzić się można, że ciężko sobie dzisiaj wyobrazić normalne funkcjonowanie bez tego małego, acz coraz bardziej bogatego w aplikację i inne funkcje, urządzenia. Czy to dobrze, czy źle – nie będziemy roztrząsać, bo nie o tym dzisiejszy artykuł. Przyjrzymy się za to telefonom pancernym, bo trzeba przyznać, że chociaż powstają coraz to bardziej nowoczesne smartfony, to często nie są zbyt wytrzymałe.

Na rynku jednak pojawia się sporo tego typu urządzeń, które określamy jako telefony pancerne. Chociaż nie są masowo produkowane, to da się znaleźć nawet w średniej półce cenowej sprzęty wodoszczelne i odporne na zalanie. Jak to możliwe? Producenci stosują w swoich telefonach zwartą obudowę, jak i różnego typu uszczelki. No tak, ale jak sprawdzić, czy smartfon będzie rzeczywiście wytrzymały?

Jaki pancerny telefon wybrać?

Jak sprawdzić wodoszczelność?

Producenci najczęściej chwalą się wytrzymałością na poziomie 5, a nawet wyższym. “Piątka” to bardzo solidna ochrona, a więc telefon wytrzyma strugę wody (12,5 l/min), która będzie lana na obudowę, i to z dowolnej strony. “Szóstka” jest oczywiście jeszcze lepsza – 100 l/min, a “siódemka” pozwala nawet zanurzyć smartfon w wodzie. Najwyższy poziom – 8 umożliwia ciągłe zanurzenie w wodzie, ale uwaga, na jak długo – to zależy już od producenta. Przed kupnem więc dokładnie sprawdźmy, co jest zadeklarowane.

Jaki pancerny telefon wybrać?

Stopień ochrony IP. Co to takiego?

Wyraża on skalę zabezpieczenia danego urządzenia, a składa się z dwóch cyfr charakterystycznych. Pierwsza oznacza trudność dostępu do niebezpiecznych elementów sprzętu, ale także zabezpieczenie na wypadek wniknięcia pyłu do jego wnętrza. Generalnie w większości telefonów dostęp do niebezpiecznych elementów jest niemożliwy, a czasami bardzo utrudniony, ale jak to wygląda w kwestii pyłu? Jak sprawdzić, czy telefon jest na to odporny? W tej dziedzinie wyróżniamy dwa stopnie odporności – 5 i 6. “Piątka” oznacza podstawową ochronę przed pyłem, “szóstka” zaś to pełna pyłoszczelność.

Te wymienione parametry są niezwykle ważne i trzeba o nich pamiętać, nim zdecydujemy się na kupno smartfona. Niemniej równie istotne jest to, aby na spokojnie pooglądać telefon w sklepie. Sprawdźmy jakość jego wykonania: czy obudowa pokryta jest gumą oraz, czy jest wzmacniana metalowym stelażem. Nie ulega bowiem wątpliwości, że jeśli szukamy pancernego smartfona, to jakość jego wykonania jest zdecydowanie ważniejsza od jego specyfikacji.

Jak prezentuje się sprzęt?

Z tego też powodu, jeśli planujemy taki zakup, nie róbmy tego w ciemno – przez internet. A jak chcemy jednak to zrobić (bo na przykład wychodzi taniej), to udajmy się wcześniej do stacjonarnego sklepu i zobaczmy, jak konkretny model się prezentuje. Będziemy mieli wtedy pewność, że jego jakość jest albo faktycznie solidna, albo wręcz przeciwnie – pozostawia wiele do życzenia.

Wybierając taki telefon, musimy o tym pamiętać, by trafić rzeczywiście na taki sprzęt, który będzie odporny na pył, wodę, jak i wiele innych negatywnych czynników.