Realizm i znajomość rynku pracy w pandemii nakazuje twierdzić, że praca po studiach informatycznych, cała branża IT, została wreszcie uruchomiona i rozgrzana do białości, gdy okazało się, że do obsługi systemów informatycznych potrzebni są nowi absolwenci kierunków informatycznych. A więc wielki “bum” w branży IT trwa w najlepsze i ciągle ma tendencję do wzrostu – zresztą na horyzoncie nie pojawiają się warunki, które mogłyby skłaniać do stwierdzania, że przyrost miejsc pracy w IT może się zatrzymać.

Pandemia i informatyka

Można powiedzieć, że praca po studiach informatycznych okazała swoją niezbędność i wyjątkowość dopiero w czasach pandemii, w okresie zatrudniania zdalnego oraz konieczności obsługi informatycznych systemów zdalnych. Dopiero w okresie szalejącej pandemii zdaliśmy sobie na dobre sprawę ze skutków rewolucji informatycznej, która trwa i ulepsza nasze życie. A przecież za tym wielkim przedsięwzięciem stoją informatycy, którzy wykazali się w czasie pandemii jako znakomici specjaliści, którzy ułatwiają nam wiele spraw w trudnych warunkach, dzięki zaprojektowanym i obsługiwanym przez siebie systemom informatycznym.

Studia informatyczne i Covid-19

A więc praca po studiach informatycznych w dobie pandemii uwiarygodniła się jako niezbędna dla działania całego społeczeństwa, które już teraz zależy w dużym stopniu od technologii IT i znajomości jej obsługi. Pracownicy IT od zawsze cieszą się wysokim prestiżem i przede wszystkim wysokimi zarobkami, ponieważ obecnie na rynku pracy są zawodem najbardziej poszukiwanym. Każda osoba, która zamierza podjąć pracę po studiach informatycznych już na starcie swojej kariery w IT ma zapewnione dobre warunki, negocjowane umowy, wysoką pensję. Praca w IT po kierunkowych studiach zawsze była opłacalna, a wraz z pandemią i ogólnym wzrostem znaczenia technologii cyfrowych – sięga swoich zenitów.

Informatyka na każdym kroku

Doba pandemii wykazała konieczność obsługi informatycznej. Na przykład proces szczepień został zinformatyzowany w dużym stopniu. Powstały bowiem nowe nisze na już szerokim rynku usług informatycznych. Zakres przydatności informatyka z wielkiego stał się wprost ogromny. Firmy natrafiają na wyzwania związane z rekrutacją specjalistów IT – operatorzy.pl ponieważ rynek jest wyraźnie niedosycony fachowcami IT, którzy w tej chwili są wręcz zasypywani ofertami pracy i mają dużą swobodę wyboru swojego zatrudnienia i jego warunków. Firmy płacą bardzo dobrze za profesjonalne usługi informatyczne, ponieważ posiadają systemy, które tylko osoby z branży IT potrafią programować i obsługiwać, włącznie z naprawą awarii i zabezpieczeniami.

Praca w IT

Dobry czas dla osób po studiach informatycznych trwa nieprzerwanie od lat, ale w czasie pandemii warunki dla wykształconego informatyka stały się nawet lepsze. Lockdown dowiódł wszystkim jak wiele naszych codziennych czynności zależy od właściwego działania systemów informatycznych, nad którymi czuwają właśnie informatycy. Można zaryzykować tezę, że za sprawą pandemii poziom ucyfrowienia społeczeństwa bardzo wzrósł. Reakcja rynku – który i tak posiada niezależną dynamikę – była taka, że do tej pory zakryta i prowadzona jakby z drugiego planu praca informatyków stała się widoczna dla każdego. Im więcej korzystamy z naszych urządzeń, tym więcej zależy od jakości pracy informatyków.

Przyszłość pracy w IT

Jeżeli tylko ktoś z Państwa wchodził na rynek pracy po studiach informatycznych w okresie pandemii, to wie dobrze, że znalezienie dobrego zatrudnienia nie przysparzało trudności. Cierpiały inne branże, restauracje, hotele, kina, ale zdołaliśmy przenieść olbrzymie fragmenty naszego życia do internetu. Branża IT w czasie pandemii zanotowała stosunkowo najmniejsze straty. Również dlatego, że większość działań informatycznych może być podejmowana zdalnie (praca zdalna powoli staje się standardem w sektorze informatycznym). Studia informatyczne – jednym słowem – dają pewność zatrudnienia, a w dobie pandemii zawód “informatyk” zyskał jeszcze na społecznym szacunku i uznaniu. Kiedyś mówiło się, że dobrze mieć swojego lekarza i prawnika, dziś powiemy również, że dobrze mieć swojego informatyka, ponieważ jesteśmy w dużej mierze zależni od systemów, od których informatycy są specjalistami.