Obecnie, za jej sprawą, rynek FinTech przeżywa prawdziwą rewolucję –  pod względem standardów bezpieczeństwa, przejrzystości i szybkości, rozwiązania przez nich proponowane są o wiele bardziej zaawansowane, niż w przypadku tradycyjnej bankowości. Ponad 100 instytucji finansowych dołączyło właśnie do Ripple – biznesowej sieci wykorzystującej technologię blockchain. Wśród nich są Credit  Agricole i TransferGo, działające na polskim rynku. 

Platforma RippleNet

RippleNet jest to zdecentralizowana platforma transakcyjna służąca do kryptograficznego zabezpieczenia transakcji. Wśród największych zalet tej technologii wymienia się m.in. odporność na cyberataki, co w przypadku firm świadczących usługi finansowe, odpowiadających za transfery znacznych sum pomiędzy wieloma krajami na całym świecie, jest to olbrzymia zaleta.

3 października do RippleNet dołączyły kolejne instytucje finansowe. Wszystkie łączy jedno – dostrzegają niedociągnięcia wynikające ze zbliżonej do monopolistycznej struktury rynkowej, w której wciąż  dominują międzynarodowe banki i sieci płatnicze. Możliwość komercyjnego wykorzystywania narzędzi takich jak blockchain to dla mniejszych, ale często bardziej innowacyjnych podmiotów, możliwość zapewnienia swoim klientom sprawnej, globalnej usługi w zakresie płatności – w dodatku bezpiecznej i prostej. Właśnie tego oczekują osoby korzystające z FinTechów.

Wygodne przelewy przyciągają klientów

RippleNet pomaga instytucjom finansowym świadczyć usługi z zakresu płatności globalnych. Przelewy są nie tylko bezpieczne, ale w dodatku natychmiastowe, pewne i, co istotne – tanie.

–  Dostrzegamy wysokie zapotrzebowanie  na błyskawiczne przelewy transgraniczne, zwłaszcza dotyczy to naszych klientów biznesowych. Bycie jedną z nielicznych instytucji działających na obszarze Polski, które korzystają z rozwiązań Ripple, z pewnością podnosi naszą konkurencyjność i pozwoli nam na dostarczenie najlepsze propozycji dotyczącej przelewów międzynarodowych. Zdajemy sobie sprawę że blockchain jest rozwiązaniem przyszłości, pozwalającym na wyjątkowo bezpieczne, i co ważne błyskawiczne wykonywanie codziennych działań biznesowych i zarządzania kapitałem – mówi Magdalena Gołębiewska, country manafer TransferGo.

TransferGo i Currencies Direct z Wielkiej Brytanii zapowiadają, że dzięki technologii RippleNet będą mogły, m.in. dostarczać usługi natychmiastowych przelewów w Indiach – kraju do którego rocznie trafiają przelewy o wysokości 71 miliardów dolarów.

Bezkonkurencyjnie tanie przelewy

Jak podkreśla Brad Garlinghouse, prezes zarządu Ripple, płatności globalne niezaprzeczalnie podlegają olbrzymim zmianom, dokonywanym za sprawą tych instytucji finansowych, które postanowiły wykorzystać blockchain, by udoskonalić swój system płatności.

RippleNet nie tylko poprawia efektywność przetwarzania transakcji, ale również, w niedługim czasie ma szansę znacznie obniżyć koszt poszczególnych operacji. Dzisiejsza infrastruktura wymaga bowiem, aby instytucje finansowe i korporacje prefinansowały rachunki w lokalnej walucie na całym świecie w celu szybkiego wysyłania płatności na danym rynku –  jak wynika z szacunków Ripple, na takich prefinansowanych kontach znajduje się obecnie ok. 5 mld dolarów, które zamiast trafić na dedykowane konto, wciąż czekają na transfer. 

Wykorzystanie cyfrowej waluty XRP – najszybszego, najbardziej elastycznego i stabilnego cyfrowego środka płatniczego – pozwala finansować płatności w dowolnym miejscu na świecie niemal natychmiast, a zwolnione w ten sposób środki dowolnie relokować w swojej firmie.

Jako pierwsza, przetestowała to rozwiązanie firma Cuallix, która pilotowała wykorzystanie XRP w obszarze komercyjnym, w celu odblokowania pełnego potencjału blockchain i zasobów cyfrowych.  Udało jej się pokonać przeszkody związane z nieefektywnością przetwarzania transakcji  i problemem płynności płatności globalnych.

Dzięki dołączeniu do RippleNet nowi członkowie otrzymują również możliwość łatwej komunikacji z innymi instytucjami finansowymi w wymiarze globalnym, korzystającymi z rozwiązań Ripple, a tym samym nowe perspektywy wzrostu dochodów. Sieć Ripple łączy obecnie instytucje finansowe z całego świata, tym samym zapewniając obsługę błyskawicznych przelewów pomiędzy 6 kontynentami – Północną i Południową Ameryką, Europą, Azją, Afryką oraz Australią.