Blacha to jeden z najpopularniejszych materiałów przemysłu hutniczego. Występuje w rozmaitych rodzajach i wymiarach, a jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Wykonuje się z niej bardzo wiele różnorodnych produktów takich jak taśmy i kręgi, które w wielu branżach są niezastąpione. Blacha podestowa to produkt trwały i niezwykle praktyczny. Spotkać ją można między innymi w przestrzeniach przemysłowych, w maszynach, pojazdach, na budowach, a nawet we wnętrzach domów. Warto poznać wszystkie możliwości tego produktu, by móc w pełni wykorzystać jego szeroki potencjał. W celu wyboru najwłaściwszego rodzaju blachy, warto jest udać się do doświadczonej firmy specjalizującej się w sprzedaży tego typu produktów.

Blacha – charakterystyka materiału

Blachy wykonuje się najczęściej ze stali, mosiądzu lub aluminium z różnymi domieszkami. Największy udział w sprzedaży blach mają niewielkie kilkumilimetrowe grubości chć można je kupić także w grubości 200 milimetrów. Dzięki temu blachę można łatwo dopasowywać do różnych zadań i mocować do rozmaitych powierzchni. Jest produktem bardzo wytrzymałym zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na ścieranie, obciążenia czy działanie różnego rodzaju substancji. Blachy są łatwe w obróbce i występują w szerokiej gamie wzorów perforowanych, tłoczonych lub wyginanych. Ich podstawowymi rodzajami ze względu na sposób produkcji są chropowate blachy gorącowalcowane, trwalsze i cieńsze blachy zimnowalcowane orazblachy powlekane.

Najważniejsi polscy dystrybutorzy produktów z blachy

Dobrej jakości produkty z blachy wykonywane są według ściśle wyznaczonych norm i spełniają określone wymagania. Sklepy i hurtownie powinny dbać o jakość sprzedawanych blach i oferować profesjonalne doradztwo przy ich zakupie. Zaufanym i obecnym od lat na rynku dystrybutorem blach podestowych, kręgów, taśm, rur, prętów i innych produktów z blachy jest firma MTL. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie pracowników tego przedsiębiorstwa daje gwarancję jakości zakupionych w nim produktów. MTL szczyci się wyjątkową ofertą blach podestowych oraz kręgów i taśm zimnowalcowanych. Sprzedaje między innymi najpopularniejsze na rynku blachy podestowe aluminiowe 1050 oraz 5754, preferowane przez klientów gatunki podestów stalowych 1.4571, 1.4301 i 1.4404 oraz inne także rzadziej spotykane materiały.

Blachy podestowe

Jednym z najpopularniejszych produktów blaszanych obecnych na rynku są blachy podestowe. Występują między innymi w postaci dekorujących wnętrza paneli, tłoczonych w różnorodne wzory blach ryflowanych (łezkowych), czy blach perforowanych, siatek i krat.

Blacha podestowa aluminiowa

Blachy aluminiowe mają zwykle od 2mm do 8mm grubości. Są lekkie i wytrzymałe, dlatego często spotkać można je w samolotach, przemyśle motoryzacyjnym i przy dekorowaniu wnętrz. Występują w przeróżnych wzorach,w tym jednym z bardziej rozpoznawalnych wzorów jest ryflowana blacha Quintet.

Stalowe blachy podestowe

Wysoce odporna na warunki zewnętrzne oraz intensywne użytkowanie stal sprawdza się w najtrudniejszych warunkach. Blachy podestowe ze stali nierdzewnej stosuje się między innymi do konstruowania specjalistycznych maszyn, statków czy elektrowni wiatrowych. Ich grubość wynosi zwykle od 3mm do 8mm. 

Kręgi, taśmy zimnowalcowane 

Elementy stalowe i aluminiowe o różnych kształtach i rozmiarach sprawiają, że wykorzystywanie blachy w wielu gałęziach przemysłu może być jeszcze bardziej precyzyjne. Kręgi i taśmy zimnowalcowane, dystrybucja których nieustannie rośnie to produkty, bez których trudno obyć się przy pracach takich jak konstruowanie maszyn, wykonywanie różnego rodzaju złączeń lub wykończeń. Ich najbardziej popularne zastosowania to meblarstwo, instalacje, produkcja silników, wykrawanie precyzyjne.   

 

Nie każdy klient zna się na rodzajach blachy i jest w stanie zwrócić uwagę na szczegóły takie jak to, czy dany egzemplarz został wykonany wg normy DIN czy ASTM. Od pomocy w doborze właściwego dla indywidualnych potrzeb rodzaju blachy są doświadczone firmy specjalizujące się w produktach branży hutniczej.