Zdarza się, że sytuacja życiowa zmusza nas do opuszczenia Polski i poszukania pracy poza granicami. Z pozoru zadanie to nie wydaje się trudne. Każdego dnia na forach, portalach internetowych, a nawet w tradycyjnych gazetach pojawiają się liczne ogłoszenia o pracę w Niemczech. Holandii, Belgii, Skandynawii. Zanim jednak wyślę się swoją aplikację, warto przeanalizować ogłoszenie pod kątem zawartych w nim informacji i wiarygodności. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Praca za granicą – po powinno zawierać ogłoszenie?

Dobre ogłoszenie o pracę to te, które pozwoli dowiedzieć się podstawowych, ale niezwykle istotnych informacji. Wbrew pozorom wcale nie musi ono opisywać dokładnie każdego szczegółu zatrudniania – na poznanie detali przyjdzie czas w czasie rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. Wiarygodna oferta to tak, w której znajduje się stanowisko pracy, wymagania stawiane kandydatowi, jego przyszłe obowiązki i zadania, wynagrodzenie, forma zatrudnienia.

Oferty pracy od zagranicznych pracodawców takie jak na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ powinny również zawierać informacje, czy konieczna jest znajomość języka obcego i w jakim stopniu, prawo jazdy, kursy, szkolenia, a także, czy zatrudnienie obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, obowiązkowe w danym kraju ubezpieczenia i składki. Oferta pracy za granicą musi również informować, jaka jest dokładna lokalizacja wykonywania obowiązków – nie wystarczy podanie jedynie kraju.

Prawidłowo skonstruowane ogłoszenie to również to, które jasno wskazuje, w jaki sposób można aplikować na dane stanowisko. In plus poczytuje się też opisanie procesu rekrutacyjnego, jeśli ten posiada kilka etapów.

Jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy?

Oferty pracy za granicą mogą pochodzić od osoby prywatnej, firmy lub agencji pracy tymczasowej, która rekrutuje w imieniu pracodawcy. Bezpieczną opcją jest nawiązanie współpracy właśnie z agencją. Jej wiarygodność można sprawdzić, weryfikując numer certyfikatu danej agencji zatrudnienia. Te działające legalnie posiadają numery rejestrowe, które można sprawdzić w KRAZ dostępnym w Internecie.

W przypadku zwykłej firmy niezbędna będzie natomiast weryfikacja numeru NIP i REGON, a także status KRS. Oprócz danych rejestracyjnych ważne są opinie i recenzje od współpracowników agencji. Te odnaleźć można na forach czy w social mediach.

Gdzie szukać dobrych ofert pracy za granicą?

Dziś pracy poszukujemy przede wszystkim w Internecie. Jest ono ważnym źródłem informacji o aktualnych anonsach. Tych szukać można na portalach branżowych i ogłoszeniowych, social mediach. Warto też pamiętać, że aktualne ogłoszenia publikowane są na stronach www agencji pracy.