Oprawy oświetleniowe spełniają mnóstwo różnych funkcji. Pomagają przymocować źródło światła i umożliwiają jego podłączenie do instalacji elektrycznej. Ochraniają je również przed uszkodzeniem, a niekiedy wpływają na estetykę oświetlenia w pomieszczeniu. Na rynku można znaleźć kilka różnych typów opraw. Aby wybrać te właściwe, trzeba znać podstawowe cechy każdego z nich.

Główne zastosowanie

Oprawy oświetleniowe mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Wewnątrz domów i mieszkań najczęściej wykorzystuje się te ozdobne, które oprócz spełniania swojej funkcji typowo technicznej, odgrywają także rolę dekoracyjną. Oprawy zewnętrzne stosuje się głównie do oświetlenia dróg i obiektów miejskich, takich jak place czy parki. Są one odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Różne formy mocowania

Drugim kryterium, według którego można podzielić oprawy oświetleniowe, jest sposób montażu. W tym wypadku można rozróżnić oprawy przeznaczone do wbudowania (na przykład w podwieszanych sufitach), te zawieszane oraz urządzenia montowane na sufit bądź ścianę. Ta ostatnia grupa jest bardzo szeroka, a urządzenia do niej należące można zobaczyć w wielu miejscach. Oprawa natynkowa doskonale sprawdzi się w salonie czy sypialni, zastępując tradycyjny i ciężki żyrandol.

Współczesne rozwiązania

Światło ledowe zagościło w niemal każdym polskim domu. Jego główną zaletą jest wysoka efektywność energetyczna. Nawet przy codziennym użytkowaniu, dzięki lampom LED można zmniejszyć zużycie energii nawet o kilkanaście procent. Oprawy LED mają też długą żywotność. Czas działania niektórych modeli sięga 50 000 godzin. Nie można również zapominać o tym, że oświetlenie LED to rozwiązanie bardzo estetyczne. Stosuje się je zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Szeroki wybór kształtów i kolorów pozwoli dopasować oświetlenie do każdej aranżacji.

Zarówno oprawa sufitowa jak i ta naścienna to bez wątpienia nieodłączne elementy wyposażenia w każdym domu. Wybierając je zawsze należy sprawdzić  przede wszystkim sposób montażu, barwę światła oraz kierunek strumienia świetlnego.