Lampy sufitowe wiszące są jednym z najchętniej wybieranych rodzajów oświetlenia. Nie ma w tym nic dziwnego – to funkcjonalne źródła światła, które można powiesić w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie. Szeroka gama designerskich modeli czyni je ciekawym elementem dekoracyjnym wielu aranżacji. Wśród dostępnych na rynku propozycji niełatwo wybrać odpowiednią, pasującą do wnętrza lampę. Zastanawiasz się, jak dobrać właściwą oprawę? Czytaj dalej – pokażemy Ci, jak dokonać udanego zakupu w 3 krokach!

1. Określ funkcjonalność lampy

W pierwszym kroku zastanów się nad tym, do czego potrzebujesz lampy sufitowej. Czy ma być głównym źródłem światła w pokoju? A może poszukujesz dekoracyjnego oświetlenia, które ma jedynie uzupełnić aranżację? Możliwości ulokowania opraw wiszących w mieszkaniu jest wiele – możesz umieścić je nad stołem, przy którym spożywasz posiłki z bliskimi lub w centrum przestronnego salonu. W obu przypadkach należy wybrać modele, które wizualnie dobrze komponują się z pozostałym wyposażeniem wnętrza. Niezależnie od tego, czy lampa będzie jedynie dekoracyjnym dodatkiem, czy głównym oświetleniem pokoju, musi wizualnie tworzyć spójną całość z meblami i ozdobami.

2. Dopasuj lampy sufitowe wiszące do rozmiaru pomieszczenia

Jednym z najważniejszych czynników, jakie decydują o zakupie oświetlenia, jest dopasowanie liczby punktów świetlnych do wymiarów pomieszczenia. Duże, 5-punktowe lampy sufitowe wiszące będą znacznie lepiej prezentować się w przestronnych wnętrzach niż w małym mieszkaniu, w którym utrudniałyby swobodne poruszanie się. W pokojach, w których każdy centymetr ma znaczenie, dobrze wyglądają 1-, a nawet 3-punktowe źródła światła – można je wówczas uzupełnić dodatkowymi oprawami, np. modnymi kinkietami. Mniejsze modele lamp doskonale sprawdzą się także jako oświetlenie dekoracyjne, które ma wyeksponować walory pomieszczenia.

3. Wybierz oprawę, która stylem pasuje do wnętrza

Jednym z najważniejszych aspektów, które w dużym stopniu decydują o wyborze konkretnego modelu lampy wiszącej, jest jej wygląd. W każdym wnętrzu dominuje określony styl. Lampa musi być integralną częścią tej kompozycji i podkreślać charakter pokoju. Na szczęście obecnie wybór lamp jest niezwykle duży, dzięki czemu bez trudu można dopasować właściwą oprawę. W aranżacjach inspirowanych stylem industrialnym lub nowoczesnym doskonale prezentują się np. modne lampy-pająki – możesz je powiesić dokładnie tak, jak chcesz! Znany producent oświetlenia ROMIR oferuje je w różnych kolorach, dzięki czemu bez trudu wybierzesz odpowiedni model. W klasycznych wnętrzach dobrze wyglądają z kolei klosze w kształcie stożków, które również dostępne są w kilku ciekawych odcieniach.