Nieważne, jakiego typu działalność prowadzisz – bez strony internetowej nie jesteś w stanie się obejść. Zazwyczaj do wyboru otrzymujemy serwer dedykowany, VPS oraz hosting. Jednak zdecydowany prym wiedzie pierwsza opcja. Właśnie dlatego postanowiliśmy nieco przyjrzeć się specyfice serwera dedykowanego.

Dla kogo?

Serwer dedykowany to zdecydowanie najdroższa ze wszystkich możliwości. Jednak zarazem wiąże się z ogromną wygodą. Jak wskazuje sama nazwa, jest to urządzenie, które odznacza się przede wszystkim dyspozycyjnością – jesteśmy jej jedynym właścicielem i wszelkiego rodzaju konfiguracje możemy wprowadzać już na najniższych poziomach. Polski serwer dedykowany z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Wynika to przede wszystkim z ogromnej wydajności oraz stabilności, która stanowi gwarancje niczym nieprzerwanej pracy.

Dostępne alternatywy

Jednak jeśli serwer dedykowany wiąże się ze zbyt dużymi kosztami, istnieją jeszcze dwie nieco tańsze alternatywy. Jedną z nich jest serwer VPS. Tego typu urządzenie jest niemal tożsame z serwerem dedykowanym, jednak posiada znacznie mniejsze możliwości wprowadzania konfiguracji. W rzeczywistości jest to po prostu zwirtualizowana wersja serwera dedykowanego, która spełni oczekiwania zarówno większych przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm.

Natomiast dla osób, które nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań względem strony i dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie internetu, polecamy tanie hostingi stron. Tego typu rozwiązanie wiąże się przede wszystkim ze zdecydowanie najniższymi kosztami, jednak również nasze możliwości zarządzania są znacznie ograniczone. W ramach takiego urządzenia z jednego hostingu może korzystać wiele osób, jednocześnie zachowując zarówno prywatność, jak i bezpieczeństwo.

Co wybrać?

To pytanie nieodmiennie zadają sobie zarówno bardziej, jak i mniej doświadczeni właściciele stron. Jednak należy pamiętać, że podczas dokonywania wyboru należy się kierować przede wszystkim własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Poza wyborem odpowiedniego serwera należy również wziąć pod uwagę dostawcę. Jednym z liderów jest Sprint Data Center, która poza ogromną ofertą, posiada również okresy próbne znacznie ułatwiające podjęcie najlepszej decyzji.

Zarówno serwer dedykowany, jak i VPS czy hosting wiążą się z wieloma zaletami oraz wadami. Jednak niezależnie od naszej decyzji, warto kierować się przede wszystkim naszym zaufaniem do konkretnego dostawcy oraz własnymi oczekiwaniami względem urządzenia.