Czy warto uczyć dzieci szacunku do pieniądza? Odpowiedź na te pytanie wydaje się nader oczywista. Jednak cały proces edukacyjny jest dla rodziców dużym wyzwaniem i wymaga “anielskiej” cierpliwości. Na szczęście – konsekwentne oszczędzanie popłaca w dorosłym życiu naszych pociech. Jest to szczególnie istotne, szczególnie w obecnej konsumpcyjnej rzeczywistości.

Chwilówki w SMART Pożyczka z pewnością potrafią zdziałać cuda. Jednak myśląc o przyszłości pociech i realizacji najskrytszych marzeń warto inwestować pieniądze, a całą naukę finansową przekazać najmłodszym. W końcu pieniądze rządzą światem i nawet, jeśli na piedestał wynosimy inne wartości, to monety i banknoty są skutecznym środkiem do osiągania intratnych celów. Co o oszczędzaniu powinien wiedzieć młody człowiek – dopiero co wkraczający w dorosłość?

Pieniądze szczęścia nie dają… ale finansowe problemy same się nie rozwiążą!

Przy wszczepianiu u dziecka podstaw oszczędzania należy umieć zachować równowagę między chęcią odkładania pieniędzy, a wyraźnym podkreśleniem – że nie są w życiu wartością najważniejszą! Cenny jest także czas spędzony wspólnie z rodziną, zabawa, docenianie uroków przyrody czy otaczającej nas rzeczywistości.

Niestety – nie miejmy złudzeń. Dzisiejszy konsumpcyjny styl życia ukazuje, że nawet życie na wysokim poziomie nie oznacza, że będzie tak zawsze. Los niesie ze sobą pasmo niespodzianek i sporej dawki ryzyka. Dlatego warto budować w pociechach fakt, że przyszłość finansowa zależy od nas samych.

W życiu nie ma nic za darmo…

Młodzi ludzie wchodzący w dorosłość bardzo często mają złudne przeświadczenie, że wszystko im się należy – wysokie zarobki, pakiety socjalne czy praca w warunkach na wysokim poziomie. Czasem rzeczywistość weryfikuje złudne marzenia – tym bardziej, gdy młody człowiek sam nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Rolą rodziców jest więc rozmawianie z dziećmi o ich potrzebach, ale i obowiązkach, a także umacnianiu w nich poczucia wartości pieniądza.

Człowiek uczy się przez całe życie

Nauka to potęgi klucz… W XXI wieku doskonalenie swoich umiejętności to kluczowy wyznacznik wiedzy idącej w parze z rosnącymi zarobkami. Dlatego już od najmłodszych lat rodzice powinni edukować dzieci poprzez ciekawe zabawy edukacyjne, np. zabawę w sklep lub bank. Warto także grać z pociechami w gry analogowe – a także zaprosić dzieci do podejmowania wspólnych decyzji. Nic tak nie buduje w młodym człowieku poczucia wartości, jak możliwość współdecydowania w wydatkach.

Oszczędzanie to nie smutny obowiązek!

Każdy rodzic życzy swojemu dziecku, jak najlepiej. Jednak życie to nie bajka i aby osiągnąć najwyższe cele należy na to zapracować – także wiedzą w zakresie finansów! Jak to zrobić? Warto pokazać dziecku, że zarabianie pieniędzy wcale nie musi kojarzyć się ze stresem i przykrym obowiązkiem. Uśmiech na twarzy rodzica podczas wychodzenia do pracy czy pozytywne wypowiadanie się o swoim zajęciu jest dobrą receptą na pokazanie, że finanse nie zawsze muszą kojarzyć się negatywnie. Dorośli powinni również “celebrować” moment, w którym planują wydatki na przyszły miesiąc. Najgorsza jest bezczynność i pesymizm domowników, który przekłada się na samopoczucie dzieci.