Kto z nas nie lubi lodów? Ich rodzajów jest tyle, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Mnóstwo smaków, konsystencji, sorbetowe czy na mleku, z dodatkami lub bez – od tego może się zawrócić w głowie. Każdy producent lodów co roku wypuszcza na rynek kolejne nowości. Jednak wcale nie musimy być zdani na gust technologów żywności – możemy sami, w zaciszu czterech ścian, wyprodukować pyszne lody!

Sorbetowe czy mleczne?

Jako domorosły producent lodów, musimy na początek zadać sobie pytanie, czy interesują nas sorbety (zwane czasem „lodami wodnymi”), czy raczej bardziej treściwe lody na mleku lub śmietanie. Jedne i drugie mają swoich zwolenników. Jaka jest zatem różnica?

Orzeźwiające sorbety zawierają dwa główne składniki – wodę i owoce (minimum 25%). Z tego powodu uchodzą za te lżejsze i bardziej dietetyczne, idealne na letnie upały, bo świetnie gaszą pragnienie. Z kolei lody mleczne są nieco bardziej złożone, treściwsze, odznaczają się większą kalorycznością, ale też dają duże pole do popisu jeśli chodzi o dodatki i łączenie smaków. Przez swoich zwolenników nazywane są pełnoprawnym deserem.

Jak zrobić lody sorbetowe?

Jako producent lodów domowych musisz „uzbroić się” w kilka podstawowych składników, akcesoriów kuchennych i trochę czasu. Proces powstawania lodów sorbetowych prześledzimy na przykładzie przepisu z wykorzystaniem truskawek.

Około pół kilograma truskawek płukamy, odsączamy i kroimy na małe kawałeczki. Warto dodać do nich 1/3 soku cytrynowego i zasypać cukrem. Następnie czekamy, aż owoce puszczą sok (około 30 minut), po czym powinny wylądować na 2-3 godziny w zamrażarce. Po wyjęciu nie powinny być twarde jak kamień – najlepiej, gdy będą „prawie zamrożone”.

Następnie blendujemy je na gładką masę i dodajemy stabilizator, który może stanowić na przykład łyżeczka mąki kukurydzianej, miód, syrop ryżowy lub białko jaj. Jeśli nasza masa jest zbyt gęsta, dodajmy nieco wody (wszystko zależy od owocu – lody arbuzowe potrzebują mniej dodatkowej wody, niż te truskawkowe czy wiśniowe). Całość odkładamy do ostatecznego zamrożenia – i gotowe!

Pyszne lody tradycyjne

Każdy szanujący się producent lodów, nawet amator, powinien też wiedzieć, jak zrobić lody stanowiące tradycyjny deser. Prześledźmy to na przykładzie lodów czekoladowych.

Do rondelka wlewamy połowę śmietanki deserowej i dodajemy cukier (wedle gustu), podgrzewając na średnim ogniu, aż rozpuści się cukier. W tym czasie dzielimy czekoladę (75-100 g) na małe kawałki. Następnie do rondla wlewamy resztę śmietanki i szklankę mleka, całość doprowadzając do wrzenia. Mamy już wówczas tzw. masę śmietankową, do której wsypujemy czekoladę. Mieszamy, aż cała czekolada rozpuści się.

Kiedy wszystko już nieco się schłodzi, powinno trafić na pół godziny do zamrażarki. Po tym czasie masę wyjmujemy i blendujemy. Ten proces (zamrażanie 30 minut-blendowanie) powtarzamy do czasu, aż masa całkiem się schłodzi. Może to potrwać do 4 godzin. Po kolejnych 3-4 godzinach w zamrażarce, gdy całość zamarznie, jest gotowa do spożycia. Smacznego!