Znajomość podstaw fotografii może się okazać niezwykle przydatną umiejętnością. Ładny autoportret może stać się Twoim zdjęciem profilowym w mediach społecznościowych lub być wykorzystywany do celów zawodowych. Jeśli pozowanie przed czyimś aparatem jest dla Ciebie krępujące, chwyć za sprzęt i zrób sobie ładne zdjęcie!

Wnikliwa obserwacja

Zacznij od dokładnego przyjrzenia się swojej twarzy w lustrze. Spójrz na siebie chłodnym okiem i postaraj się znaleźć kilka atutów oraz mankamentów do ukrycia. Pokręć głową na wszystkie strony, żeby sprawdzić, pod jakim kątem wyglądasz najatrakcyjniej. Samoświadomość to pierwszy krok do stworzenia udanej fotografii.

Sprzęt to kwestia drugorzędna

Nie musisz mieć profesjonalnej lustrzanki. Smartfony najnowszej generacji, na przykład Sony Xperia XZ, są zaopatrzone w doskonałe aparaty tylne oraz przednie. Telefon w zupełności wystarczy Ci do zrobienia udanego portretu.

Podkreśl swoje atuty

Lekki makijaż jest wskazany, żeby podkreślić urodę i nadać twarzy głębi. Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie, nie musisz robić wiele. Wystarczy, że nałożysz podkład, zmatowisz cerę pudrem, a na końcu zaakcentujesz oko lub usta.

Jak zrobić sobie ładne zdjęcie?

Wypocznij

Nawet najlepszy makijaż nie jest w stanie ukryć wszystkich oznak zmęczenia. Zdjęcia bezlitośnie obnażają wszelkiego rodzaju zmarszczki, zaczerwienienia czy worki pod oczami. Solidna dawka snu jest najlepszym środkiem upiększającym.

Wiele zależy od perspektywy

Niekorzystna perspektywa jest w stanie zaszkodzić nawet profesjonalnej modelce. Aparat ustaw na wysokości brzucha lub twarzy. Nigdy nie rób zdjęć od dołu, czyli z tzw. żabiej perspektywy. Zaburzysz w ten sposób proporcje swojego ciała i w efekcie będziesz miała nienaturalnie krótki korpus względem nóg. Oczywiście wiele zależy od celu, w jakim robisz dane zdjęcie. Wszelkie zasady można łamać choćby w przypadku fotografii artystycznej.

Zapozuj

Ogromny wpływ na pozowanie, tak jak i perspektywę, ma zaplanowany efekt końcowy. W przypadku chęci uchwycenia siebie w sposób naturalny, warto zastosować się kilku podstawowych zasad. Wyprostuj ramiona i lekko wysuń szczękę do przodu. Przypomnij sobie ćwiczenie z obserwacji w lustrze i przechyl twarz pod najkorzystniejszym kątem, a następnie spójrz w bok albo centralnie do obiektywu. Na początek zrób kilka zdjęć próbnych, żeby oswoić się z aparatem i przełamać wstyd. Przetestuj różne pozy, zmieniając ustawienie rąk, nóg oraz głowy. Dzięki temu przekonasz się, jakie ustawienie najbardziej schlebia Twojej sylwetce.

Jak zrobić sobie ładne zdjęcie?

Przywiązuj wagę do szczegółów

Robienie autoportretu wymaga nie lada skupienia. Musisz opanować korzystanie ze sprzętu, kontrolować swoje ciało i pilnować, żeby kadr był estetyczny. Wybierz tło, które nie będzie odwracało od Ciebie uwagi. Świetnie sprawdzą się gładkie ściany. Zwracaj uwagę, żeby zdjęcia nie były przekrzywione, a kończyny ucięte.

Oświetlenie

Najłatwiej jest pracować przy oświetleniu dziennym. Jeżeli chodzi o dogodną porę, wybieraj ranek lub późny wieczór. Zbyt intensywne promienie słoneczne spowodują, że obraz będzie za mocno skontrastowany. Ustaw sprzęt, stań przed oknem, skieruj twarz w kierunku źródła światła i naciśnij spust migawki.