Okresowa profilaktyka oraz badania diagnostyczne są w stanie niejednokrotnie uratować życie człowieka, dlatego tak ważne są kontrolne wizyty u lekarzy specjalistów.

Okresowa profilaktyka oraz badania diagnostyczne są w stanie niejednokrotnie uratować życie człowieka, dlatego tak ważne są kontrolne wizyty u lekarzy specjalistów. Medycyna obejmuje wiele dziedzin, a każda z nich skupia się na leczeniu schorzeń poszczególnych części bądź obszarów naszego ciała. Jaką pomoc oferuje nam poradnia otolaryngologiczna oraz lekarz laryngolog?

Okresowe badania kontrolne

Każdy człowiek dysponuje wyłącznie jednym zdrowiem, istotna jest zatem maksymalna o nie troska. Bagatelizowanie dolegliwości lub niepokojących objawów doprowadzić może do nieodwracalnych zmian w organizmie. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jaką moc mają kontrolne badania diagnostyczne. U lekarza specjalisty powinniśmy się pojawić nie tylko wówczas, gdy zauważymy alarmujące objawy, ale również w celach kontrolnych. Postęp w każdej dziedzinie naszego życia pozwolił na znaczne wydłużenie się życia człowieka. Medycyna oferuje nam możliwości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były dla człowieka nieosiągalne. Warto jest zatem postarać się o utrzymanie swojego organizmu w jak najlepszej kondycji.

Kiedy należy udać się do otolaryngologa?

Laryngolog prywatnie Kraków oferuje pomoc w zakresie diagnostyki i wdrażaniu leczenia związanego ze schorzeniami nosa, zatok, gardła oraz krtani. Czym zatem różni się laryngolog od lekarza otolaryngologa? Poradnia otolaryngologiczna oferuje dodatkowo diagnostykę chorób uszu. Jeżeli pacjent zauważył u siebie pogorszenie słuchu, ból ucha, szumy uszne, obce ciało w uchu, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ból zatok, przewlekły nieżyt nosa, polipy w nosie, skrzywioną przegrodę nosową, częste krwawienia z nosa, ciało obce w jamie nosowej, chrapanie, bezdech senny, trudności z połykaniem, problemy z głosem bądź podejrzewa nowotwór, koniecznie powinien umówić na wizytę konsultacyjną.

Jakie badania wykonuje otolaryngolog?

W poradni otolaryngologicznej specjalista wykonuje badanie ucha bądź jamy nosowej zazwyczaj przy użyciu wziernika. Przy pomocy szpatułki jest w stanie ocenić stan gardła oraz jamy ustnej pacjenta. Dodatkowo wykonać może badanie wideonystagmograficzne (VNG) w celu diagnostyki zawrotów głowy i problemów z równowagą. Stopień osłabienia słuchu lub określenie niedosłuchu możliwe jest dzięki badaniu zwanym audiometrią.

Profesjonalne centra medyczne oferują zróżnicowane formy pomocy. Znajdziemy w nich gabinety lekarskie specjalizujące się w każdej dziedzinie. Wsparcie uzyskać możemy również w mniej oczywistych na pierwszy rzut oka kwestiach – np. wiele miejsc tego typu oferuje leczenie uzależnień Kraków.