Chyba każdy człowiek potrzebuje bodźców, które będą go napędzać. Wydarzeń, momentów czy rozmów, dających paliwo i motywację do życia. Dzięki nim dużo łatwiej pozytywnie odbierać codzienność – nawet jeśli deszcz nie przestaje padać. Sukces ulubionej drużyny sportowej, nowy album zespołu muzycznego słuchanego od lat, albo chociaż dobre słowo – to wszystko może sprawić, że życie znów nabiera sensu. Jednak bodziec, to impuls uniwersalny. Potrzebują go również wszelkiego rodzaju mechanizmy, choćby takie jak… wycieraczki samochodowe. Do ich prawidłowego działania niezbędny jest silnik wycieraczek. Nawet jeśli pióra będą nowiutkie, nie będą nic warte, gdy mechanizm przestanie działać. Wyobraź sobie, że jedziesz w ulewnym deszczu i nagle wycieraczki zatrzymują się. Jazda autem staje się w tym momencie właściwie niemożliwa, a na pewno bardzo niebezpieczna. Dlatego nie należy bagatelizować kwestii tych części samochodowych.

Jak to działa?

Silnik wycieraczek posiada standardowy napęd elektryczny, który zasila przekładnię odpowiedzialną za obroty i siłę na osi. Dzięki temu wycieraczka może pracować z różną prędkością i w dwóch kierunkach. Jeśli silnik działa cicho, wygląda na to, że wszystko w porządku. Gorzej, gdy zacznie hałasować. Większe prawdopodobieństwo awarii jest też w przypadku spowolnionej pracy urządzenia wycierającego szybę. Jeśli wycieraczka przestała działać, nie panikuj i sprawdź najpierw, czy przypadkowo nie przepalił się bezpiecznik. Regularne używanie wycieraczek zminimalizuje ryzyko awarii. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by pióra były czyste i gładko przesuwały się po szybie. Zimą unikajmy sytuacji, w których przymarzną, co może mieć fatalne skutki dla działania silnika wycieraczki.

Czas na wymianę

Nic nie trwa wiecznie i również silnik wycieraczek kiedyś zakończy swój żywot. Wtedy jednym z rozwiązań jest udanie się do fachowca i powierzenie mu tej sprawy. Można także spróbować samemu. Wśród kierowców jest dużo osób, które lubią majsterkować i niektóre naprawy wykonać bez pomocy z zewnątrz. Jeśli podejdziemy do tego z głową, jest duża szansa, że misja zakończy się sukcesem. Pamiętajmy jednak o kilku cennych wskazówkach.

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji znajduje się wycieraczka. W razie potrzeby można użyć taśmy, którą później łatwo odkleimy z szyby. Następnie przychodzi czas na zdjęcie piór i ramion, by ostatecznie zlokalizować silnik. Jest szansa, że wymiana całego mechanizmu nie będzie konieczna. Zdarza się, że wycieraczki nie działają poprawnie lub w ogóle, ale silnik ma się dobrze. Wtedy wystarczy wymienić cięgna. Dlatego koniecznie sprawdź to przed zakupem, by uniknąć niepotrzebnych wydatków. Cięgna są zazwyczaj tańsze.

Dobrze przemyśl wybór

Jeśli już wiesz, że jest taka konieczność, zadbaj, by nowy silnik wycieraczek pasował do twojego modelu samochodu. Sklepy internetowe i serwisy aukcyjne są pełne takich urządzeń. Dobrym pomysłem jest research i znalezienie części na własną rękę. Jeśli pójdziesz na łatwiznę i zlecisz wymianę w autoryzowanym serwisie, zapewne zapłacisz za usługę dużo, niewspółmiernie do nakładu pracy.