Jest taki pomocnik, bez którego bardzo trudno pracowałoby się tym, którzy spędzają swój dzień pracy w różnego rodzaju halach magazynowych. Przenoszenie z miejsca na miejsce ładunków, nieraz bardzo ciężkich, to zadanie wymagające fizycznej sprawności. Właśnie dlatego proste urządzenie, poruszające się na kółkach i świetnie znoszące nawet duże obciążenia, wspaniale sprawdza się w takiej sytuacji. Wózek paletowy, bo o nim mowa, każdego dnia ułatwia pracownikom magazynów wykonywanie ich obowiązków. Jednak wózkowi też trzeba czasem pomóc, żeby współpraca z nim trwała jak najdłużej.

Na czym polega regeneracja rolek do wózków?

Jak już wspomniano, najprostszy wózek paletowy to nieskomplikowana konstrukcja: składa się ze sporych rozmiarów palety, zdolnej pomieścić nawet duże ładunki i z rolek, przymocowanych do spodniej części wózka. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie na owych rolkach spoczywa największy ciężar – dosłownie i w przenośni.

Wiele zależy więc od tego, w jakiej formie są same rolki – a regularna eksploatacja z czasem doprowadza do ich zużycia. To więc bardzo istotne, żeby rolki były wykonane z tworzywa, które nie tylko świetnie współpracuje, ale też poddaje się zabiegowi regeneracji. Takie właśnie zalety ma poliuretan – wykorzystywany między innymi do oblewania powierzchni tocznych:

  • kółek
  • rolek

Taka zewnętrzna warstwa nadaje każdej rolce bardzo mile widziane właściwości: sprawia na przykład, że rolka dobrze trzyma się podłoża podczas jazdy, że toczy się pewnie i stabilnie, bo poliuretan pochłania drgania tworzące się podczas ruchu. Poliuretan, choć jest bardzo odporny na wiele zewnętrznych czynników, a także na zużycie, w miarę upływu czasu będzie się jednak ścierał. Gdy jego warstwa zniknie, rolka straci te wspomniane właściwości, które nadawał jej sztuczny kauczuk.

Na szczęście jest na to rada: regeneracja, czyli ponowne oblanie rolki świeżym poliuretanem. Taką usługę świadczy wielu producentów poliuretanu, bo szansa na odnowienie funkcjonalnego rozwiązania przyciąga użytkowników do poliuretanowych części.

Cały proces polega wówczas na tym, że resztki starej powłoki trzeba dokładnie usunąć, a rolkę oczyścić – później jest ona oblewana zupełnie nową substancją, gotową na kolejne dni pracy. Regeneracja rolek do wózków to zadanie, które trzeba wykonywać z odpowiednią regularnością. Warto zaznaczyć, że osoba zlecająca regenerację, może wybrać, jakie właściwości ma mieć nowa powłoka. Może być bowiem cieńsza lub grubsza, a sam poliuretan może być bardziej twardy lub bardziej miękki.