Rozwój i postęp w technologii w dzisiejszych czasach jest kluczowym elementem dziedzinie medycyny. Zastosowanie nowych rozwiązań otwiera znacznie dostęp do samodzielnego, bieżącego monitorowania naszego organizmu. Pionierskie zastosowania dostosowują się do prędkości życia człowieka i zapewniają oszczędność czasu, ale przede wszystkim swobodny dostęp do aparatów czy urządzeń, które mogą mieć zastosowanie w każdym miejscu. Takim przykładem może być chociażby przenośne usg.

Przenośne usg – komfort i dostępność

Badanie usg jest jednak z najpopularniejszych badań diagnostyki obrazowej wykorzystywanej w różnych specjalnościach. Polega ono za pomocą ultradźwięków na zobrazowanie tkanek oraz uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością, dzięki czemu mamy możliwość wykrywania niepożądanych zmian na bardzo wczesnym etapie. Metoda wykorzystania ultradźwięków rozwija się od lat 60. XX wieku, w Polsce natomiast pierwszy ultrasonograf powstał w 1977 roku – model USG-10.

Do niedawna wykonanie badania było możliwe jedynie stacjonarnie, czyli oznaczało wizytę w gabinecie lekarskim lub placówce medycznej. Z roku na rok pojawiając się coraz nowsze i ulepszone aparaty, z lepszą jakością obrazu i zapisu. Z pewnością aparaty usg od początku swojego istnienia przeszły niesamowita „metamorfozę”. Widzimy to zarówno pod kątem gabarytowym, jakościowym, ale i na chwilę obecną są dostępne wersje przenośnego usg.

Wersja mobilna – nowa jakości, więcej możliwości

Można śmiało powiedzieć, że przenośne usg wprowadziło w medycynie diagnostycznej zupełnie nową jakość. Zaletą mobilności jest na pewno fakt, że w tym momencie przenośne ugs może być wykorzystywane w każdym miejscu i sytuacji, gzie znajduje się pacjent. Za jego pomocą można postawić szybka diagnozę bez konieczności wykonywania tradycyjnych badań obrazowych. MA ono zastosowanie zarówno w wykrywaniu schorzeń: układu pokarmowego, oddechowego, czy krążenia.

W chwili obecnej dostępne są już wersje usg w smartfonach. To przenośne, kieszonkowe urządzenia, które współpracują zarówno z Iphone’ami jak i z urządzeniami opartymi na Androidzie. Ceny takich urządzeń zaczynają się już od 619 zł.

Mobilne usg pozwala na podłączenie specjalnej głowicy, takiej jak wykorzystywana jest w tradycyjnych dużych aparatch usg, do naszego smartfona czy tabletu. Za pomocą specjalnej aplikacji pozwala na błyskawiczne uzyskanie obrazu.

Z pewnością wersja przenośna jest nieoceniona w konieczności szybkiej diagnostyki w przypadku lekarzy. Niemniej jeżeli korzystamy z niej również w domu, pamiętajmy, ze jeżeli po naszych nadaniach będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości lepiej udać się do specjalisty na kontrolę.

Więcej na temat: https://www.philips.pl/healthcare/