Nowoczesne technologie i specjalistyczne maszyny, takie jak wiertnica do studni głębinowych, pozwalają na szybką i bezpieczną budowę konstrukcji inżynieryjnych, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie cennej wody pitnej tam, gdzie nie ma dostępu do wodociągów i instalacji miejskich.

Od czego zaczyna się budowa studni głębinowej?

Decydując się na budowę, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. Pierwszym krokiem powinno być opracowanie projektu (musi być zatwierdzony przez wojewodę), technologii i odpowiedniej maszyny oraz narzędzi wiertniczych do wykonania konstrukcji. Samo wiercenie zazwyczaj zaczyna się od przebicia przez twardą warstwę gliny, której struktura jest bardzo zbita i zwarta.

Używa się do tego zarówno świdrów dedykowanych do pracy na mokro, jak i na sucho. Jednocześnie montuje się pompę do wypłukiwania gruntu, która podnosi efektywność wiercenia. Wykorzystuje się również hydrofor. Należy pamiętać, by wodę pitną poddawać regularnym badaniom. Wiertnice do studni pozwalają na szybkie wykonanie konstrukcji, jednakże to jeszcze nie koniec procesu.

Ostatnim etapem jest opracowanie kompleksowej dokumentacji eksploatacyjnej. Informuje ona o wydajności, głębokości ujęcia oraz – w zależności od innych czynników – planowanej ilości pobieranej wody. Wszystko musi być zatwierdzone przez odpowiedni organ. Efektem jest przyznanie karty rejestracyjnej.

Czy wiertnice są niezbędne do budowy studni?

Należy pamiętać, że można także zdecydować się na tradycyjną metodę wykonania studni głębinowej, jaką stanowi technologia kopana. Chcąc jednak w szybki i profesjonalny sposób zrealizować inwestycję, warto zainteresować się wykorzystaniem nowoczesnych wiertnic do studni głębinowych. W ten sposób nie tylko przyśpiesza się proces, lecz również ogranicza do minimum generowany hałas i drgania podczas budowy. Ma to szczególne znaczenie na terenach gęsto zaludnionych.

Czerpanie wody pitnej z zasobów położonych na dużej głębokości jest szczególnie przydatne tam, gdzie niemożliwy jest dostęp do sieci wodociągowej. Rozwiązanie to może również służyć jako alternatywa w przypadku awarii i nieplanowanych przerw w dostawach.