Krowy to bardzo pożyteczne zwierzęta. Hodujemy je dla mleka, mięsa oraz rozrodu. Niezależnie od tego, jaki jest cel hodowli, ważna jest prawidłowa masa ciała zwierzęcia. Powinno ono być silne i zdrowe, a pierwszym tego warunkiem jest odpowiednia waga. Niestety, czasem krowa waży mniej, niż powinna, co odbija się na jakości mleka i mięsa. Co można zrobić, aby było lepiej?

Dlaczego krowa nie przybiera na wadze?

Choć krowa nie jest zwierzęciem tucznym w takim znaczeniu, jak świnia, i celem karmienia nie jest jak najszybszy przyrost masy, to nie należy zaniedbywać tego aspektu. Poprawna waga krowy, tak samo jak u człowieka, jest oznaką zdrowia. Odpowiednie proporcje między tkanką mięśniową i tłuszczową wpływają na wydzielanie hormonów, a te na mleczność krów oraz ich szeroko pojęty dobrostan. Nie ma mowy o zdrowym zwierzęciu, jeżeli waży ono zbyt mało jak na swój wiek. Jakie mogą być powody tego, że krowa nie przybiera na wadze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – mówi specjalista z firmy Bentawet, która zajmuje się produkcją dodatków paszowych. – Przyczyny należy szukać w pierwszej kolejności w dwóch miejscach: w korycie i w jelicie. Trzeba się zastanowić, czy podajemy krowie wszystko, czego potrzebuje do wzrostu. Jeżeli tu nie mamy sobie nic do zarzucenia, trzeba wziąć pod uwagę problemy z wchłanianiem pokarmu. Nie jest bowiem ważne to, co krowa je, ale to, co przyswaja. Tylko przyswojona pasza przyczyni się do wzrostu zwierzęcia.

Naturalny sposób na zwiększenie masy krowy

Jest wiele powodów, dla których jelita krowy niedostatecznie dobrze wchłaniają składniki odżywcze z pokarmu. Mogą to być m.in.:

  • zaburzenia flory bakteryjnej jelit,
  • nieżyt jelit towarzyszący chorobom bakteryjnym i wirusowym,
  • stres związany np. z przenosinami,
  • pasożyty.

Jeżeli dieta krowy jest zbilansowana, dostarczamy jej dużo energii, a mimo to zwierzę nie przybiera na masie, można spróbować wesprzeć procesy trawienia pokarmów i wchłaniania substancji odżywczych, tak aby karmienie przynosiło zwierzęciu jak najwięcej korzyści. Bezpiecznym preparatem jest dodatek paszowy Bentawet C. Składa się on wyłącznie z naturalnych sprawdzonych składników.

Bentawet C usuwa biegunkę u cieląt i krów, która jest jednym z powodów tego, że zwierzę nie wchłania pokarmu i nie przybiera na masie. Ponadto Bentawet C reguluje gospodarkę kwasową, co usprawnia trawienie i ogranicza ryzyko problemów żołądkowych u krowy. Preparat wykazuje działanie resorbujące. Gromadzi nadmiar wody, zapobiegając odwodnieniu w czasie biegunki i zaburzeniom homeostazy. Pochłania także toksyny odpowiedzialne za chorobę. Kolonizuje kosmki jelitowe, osłaniając je i nie dopuszczając do namnażania bakterii zaburzających pracę jelit. Umożliwia regenerację uszkodzonych kosmków jelitowych, co przekłada się na lepsze wchłanianie pokarmu.