Kombinezon roboczy powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też wygodny, dopasowany do ciała oraz wyprodukowany specjalnie z myślą o danej pracy, np. ogrodnictwa czy prac drogowych. Jak wybrać optymalny strój?

  1. Odzież robocza czy ochronna?
  2. Elementy kombinezonu roboczego
  3. Wybór najlepszego zestawu roboczego

Odzież robocza i ochronna produkowana jest z myślą o profesjonalnych pracownikach warsztatów, obsługi ruchu drogowego czy ogrodników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taki element ubioru w szafie miał każdy entuzjasta różnych prac fizycznych, nawet jeśli robi to tylko w ramach własnego hobby. Podstawową funkcją takiej odzieży jest zapewnienie odpowiednich warunków BHP.

Odzież robocza czy ochronna?

Warto na początku odnotować, że kombinezon roboczy i ochronny – to nie są dwa różne określenia na tą samą rzecz. Odzież robocza to po prostu dowolne spodnie czy znoszona bluza, którą wyjmiemy z szafy i przeznaczymy do pracy „na stracenie”, z myślą, że nieuchronnie się zniszczy. Oczywiście kombinezon roboczy może też być profesjonalnym ubiorem, który znacznie ułatwi nam pracę, ale taki produkt nie wymaga żadnych certyfikatów jakości. Inaczej jest z kombinezonem ochronnym. Tutaj potrzebne są konkretne orzeczenia różnych instytucji czy organów wydających decyzje BHP, mówiące o tym, że dany produkt chroni np. przed żrącymi substancjami czy innymi zagrożeniami dla zdrowia.

Elementy kombinezonu roboczego

Najczęściej kupowanym produktem w kategorii odzieży roboczej są spodnie ogrodniczki, które łączą ze sobą niezwykłą funkcjonalność z wygodą użytkowania. Takie spodnie zawsze będą się na nas trzymać, bo zakładane są na ramiona, a ponadto mają wiele kieszeni, w których można trzymać narzędzia i inne przedmioty. Niewątpliwie ważne są też rękawice ochronne, które przydają się do wszystkich prac, od ogrodniczych po drogowe. Nie zapomnijmy też o odblaskowych elementach ubioru, takich jak kurtka czy kask, aby być widocznym na drodze w razie, gdy podejmujemy się jakichś robót w nocy lub w słabo widocznych warunkach. Szczególnie dotyczy to robót drogowych. Jednoczęściowe kombinezony robocze to również polecany produkt.

Wybór najlepszego zestawu roboczego

W wyborze najlepszego kombinezonu roboczego z pewnością pomoże profesjonalny sklep z odzieżą BHP. W takim miejscu doradcy służą radą przy wyborze z szerokiej oferty odzieży roboczej i ochronnej. Warto też dopytać się o konkretne certyfikaty BHP. Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego kombinezonu roboczego, to zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego właściwości ochronne, wygodę użytkowania i dopasowanie do ciała, a także dodatkowe ocieplenie, jeśli będziemy pracować na dworze w zimnych porach roku.