Czym jest suchy lód? Suchy lód to CO2, czyli dwutlenek węgla w postaci stałej, ponieważ ma stałą temperaturę -78,5°C i nie zawiera wody. Stosuje się go w wielu branżach, np. w przemyśle spożywczym. Warto także dodać, że od wielu lat suchy lód stosuje się również jako granulki, jako efektywny materiał ścierny stosowany głównie w przemyśle do czyszczenia różnego typu powierzchni, np. elewacji.

Czyszczenie suchym lodem – jak to działa?

Wiele zabrudzeń można usunąć właśnie poprzez czyszczenie suchym lodem. Taką metodą skutecznie można usunąć gumę do żucia na chodniku czy też bluszcz na elewacji domu, który jest naprawdę ciężki do całkowitego usunięcia.

W jaki sposób czyści się elewacje suchym lodem? Najczęściej podczas czyszczenia suchym lodem stosuje się suchy lód w postaci granulatu – jest to śnieg ze sprężonego dwutlenku węgla. Za pomocą specjalnie skonstruowanych urządzeń do wydmuchiwania, suchy lód jest wyrzucany pod bardzo wysokim ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. Cząsteczki suchego lodu uderzają w obiekt bardzo szybko. Na skutek nagłej różnicy temperatur jedna z warstw elewacji, czyli najczęściej farba, schładza się i staje się krucha. Powoduje to pęknięcia w elewacji, w której cząsteczki osiadają i sublimują pod wpływem uderzenia, tworząc stan gazowy. Ponieważ objętość CO2 znacznie wzrasta, usuwana warstwa jest zdzierana.

Przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji elewacja nie powinna ulec uszkodzeniu, dzięki czemu nie dochodzi do ścierania. Na przykład elewacje można delikatnie oczyścić z brudu, nie uszkadzając izolacji elewacji. Czas trwania czyszczenia suchym lodem zależy całkowicie od stopnia zabrudzenia i wysiłku potrzebnego do czyszczenia. W zależności od sytuacji proces może potrwać od kilku minut do nawet kilku dni.

Podsumowując, czyszczenie suchym lodem ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi metodami, takimi jak np. piaskowanie. Podczas czyszczenia elewacji suchym lodem nie pozostają żadne pozostałości, np. w postaci wilgoci, nalotów, startych miejsc itp. Tego typu metoda czyszczenia elewacji jest coraz bardziej popularna, a jej fenomen tkwi w tym, jest całkowicie bezpieczna dla elewacji, czyszczenie odbywa się szybko i bez jakichkolwiek zanieczyszczeń.