Część osób traktuje je jedynie w charakterze tymczasowej mody, inni dostrzegają w nich rewolucję motoryzacyjną.

Bez wątpienia samochody hybrydowe są wielokrotnie podnoszonym tematem w branży, wokół którego jednak narosło wiele mitów, czy półprawd. W dzisiejszym artykule mamy zamiar zdementować te najpopularniejsze.

Problemy konstrukcyjne

W opozycji do współczesnych silników benzynowych oraz wysokoprężnych hybrydowe są dość, z braku lepszego słowa, proste. Ponadto brakuje im drogich i nietrwałych komponentów, które charakteryzują standardowe układy napędowe. Co więcej, wystarczy spojrzeć na ranking wskaźników awaryjności poszczególnych typów napędu (te przeprowadzane są z ramienia Consumer Report).

Zbyt duża częstotliwość zmiany akumulatora

To, co charakteryzuje akumulatory metalowo-wodorowe, których używa się do produkowania hybryd, jest zaimplementowany w nich innowacyjny system chłodniczy oraz eksploatacyjny. Dlatego trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy pojazd hybrydowy całkowicie się rozładuje i nie może dalej ruszyć. Zawsze istnieje pewien z góry określony pułap, na którym moc silnika hybrydy się zatrzymuje. Ważne jest również to, że producenci pojazdów hybrydowych sprzedają swoje produkty z uwzględnieniem gwarancji na okres minimum kilku lat, zabezpieczając tym samym zakup ze swojej strony.

Duże koszty eksploatacyjne hybrydy

Jest to ciekawy przypadek, ponieważ nie jest to tyle nieprawda, co sytuacja zgoła odmienna do tej rzeczywistej. Pojazdy hybrydowe nie mają takich części, jak rozruszniki, alternatory, sprzęgła, turbosprężarki, wtryskiwacze paliwa i filtry cząstek stałych. Są to jednocześnie części, które są najbardziej narażone na uszkodzenia podczas eksploatacji. Dlatego też hybrydowe tarcze hamulcowe i klocki są trwalsze niż w silnikach konkurencyjnych, ponieważ do hamowania w pierwszej kolejności wykorzystywany jest generator ładowany, gdy kierowca jest w trakcie postoju.

Podsumowanie

Dzięki informacjom rozwiewającym półprawdy dotyczące samochodów hybrydowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcześniej negatywne ich odbieranie zamieni się w fascynację i chęć samodzielnego użytkowania popularnych hybryd. Nie pozostaje zatem nic innego, jak rozejrzeć się po rynku za odpowiednim dla siebie modelem tego typu auta.